Deska rozdzielcza jak by nie było stanowi duży obszar widoczny w czasie jazdy przez cały czas. Ze względu na jej umiejscowienie zaraz pod przednią szybą jest narażona na ekstremalne temperatury latem. Nagrzewanie może prowadzić do powstawania drobnych pęknięć w strukturze tworzywa. Takie pęknięcia estetyki nie dodają. Czasami zamiast szukać deski rozdzielczej na wymianę możemy pomyśleć o pokryciu jej specjalnym lakierem.

Jest kilka innych opcji pokrywania deski rozdzielczej, można oddać ją do tapicera, który obłoży ją elegancko skórą, lub materiałem skóropodobnym. Można ją poflokować. Flokowanie to nakładanie na dowolną powierzchnię warstwy złożonej ze strzyży tekstylnej. Warstwa taka przypomina w dotyku i wyglądzie zamsz.

Najtańszą opcją jest malowanie deski przy pomocy specjalnych lakierów.

Jeżeli chcemy pomalować całą deskę i chcemy żeby wyglądało to ładnie i równomiernie, to deskę powinniśmy wymontować z auta. Jeżeli chcemy pomalować tylko wybrane fragmenty, na przykład panel dookoła pokręteł od ogrzewania czy wokół nawiewów to wystarczy wymontować te elementy.

Malowanie wewnątrz auta bez wyciągania malowanych elementów daje nikłe szanse na uzyskanie zamierzonego efektu.

Elementy, które chcemy pomalować po demontażu należy dokładnie umyć przy pomocy płynu do mycia naczyń. Dokładne odtłuszczenie tworzyw sztucznych jest konieczne, w przeciwnym razie farba po niedługim czasie zacznie łuszczyć się płatami.

Jeżeli deska jest spękana i chcemy te pęknięcia zamaskować musimy użyć szpachlówki do ich wypełnienia. Najtrudniej jest to zrobić estetycznie, gdy tworzywo deski ma fakturę udającą skórę lub inny szlachetniejszy materiał. Szpachlówka zapycha delikatne zagłębienia imitacji faktury i pozostawia gładsze plamy nie wyglądające zbyt dobrze.

Jeśli deska jest w miarę gładka to możemy bez większego trudu pęknięcia wypełnić szpachlówką, a po jej przeszlifowaniu uzyskać powierzchnię identyczną w dotyku, co oryginalna.

Po szpachlowaniu odtłuszczamy element ponownie i nakładamy specjalny podkład do malowania tworzyw sztucznych. Podkłady takie dostępne są w sklepach lakierniczych, więc kupując lakier zapytajmy od razu o podkład.

Zapodkładowany element oglądamy jeszcze raz pod kątem wykrycia jakichś uszkodzeń, które teraz jeszcze można by było usunąć. Jeżeli wszystko jest w porządku możemy przystąpić do nałożenia finalnego lakieru.

Pamiętajmy o tym, aby raczej nie nakładać na deskę, a przynajmniej na jej wierzchnią część lakierów błyszczących. Będą one powodowały odbijanie się deski rozdzielczej w przedniej szybie, co jest dość uciążliwe w słoneczne dni.

Warstwy lakieru nakładamy płynnymi ruchami, cienkimi warstwami, aby nie powstały zacieki. Po pomalowaniu i odczekaniu czasu aż lakier przeschnie, możemy przystąpić do ponownego montażu we właściwym miejscu

Jakiej marki samochód macie? Czym kierowaliście się przy wyborze?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonserwacja samochodu w zimie
Następny artykułCo oznaczają kontrolki w samochodzie?

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here