Motoryzacja Ochrona motocyklisty: żółwie, buzery, zbroje motocyklowe

Ochrona motocyklisty: żółwie, buzery, zbroje motocyklowe

-

Przede wszystkim kupując strój motocyklowy lub kombinezon zwykle producenci wyposażają go w ochraniacze przeciętnej jakości, tzw. miękkie lub półtwarde. Ochraniacze te wykonane są z pochłaniającej energię pianki PCV lub z pochodnego materiału. W niegroźnych sytuacjach pianka ta spełni swoje zadanie, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wymiana na ochraniacz który poza elementem pochłaniającym energie uderzenia, chroni również przed ewentualnym przebiciem, czyli po prostu na ochraniacz twardy. Takie rozwiązanie przede wszystkim powinno trafić na plecy i kolana motocyklisty, jako że te miejsca najczęściej narażone są na tego typu urazy.

Ochraniacze twarde dostępne są w standardowych rozmiarach, więc bez problemu powinny zastąpić w kieszeniach odzieży miękkie odpowiedniki. Niektórzy producenci oferują hybrydy, które łatwo można przekształcić z osłony pleców do odzieży, na tzw. „żółwia”, czyli ochronę pleców zakładana na szelkach i dodatkowo przytwierdzana pasami. Plusem tutaj będzie możliwość użycia żółwia nie tylko z wybranym modelem kurtki, ale z każda odzieżą, niezależnie od faktu przystosowania jej do posiadania osłon. Żółwie w odróżnieniu do wkomponowanych elementów, przylegają do całej długości kręgosłupa, jeśli zakupimy ochraniacz złożony z modułów, przystosuje się do kształtu pleców niezależnie od pozycji, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa w razie wypadku, bowiem luźne elementy nie zawsze optymalnie dopasowane nie są w stanie zawsze zapewnić właściwej ochrony w wyniku ich przesuwania. Pasy mocujące żółwia w obrębie nerek stanowią również zabezpieczenie przed chłodem dla tego newralgicznego punktu ciała. Zyskujemy dodatkowo kolejny element zabezpieczenia – pas nerkowy, dostrzegany zwykle po latach jazdy w chłodne dni, izoluje łatwe do przeziębienia nerki.

Dla fanów jazdy w terenie poza kombinezonami niemal obowiązkowe powoli staja się dodatkowe zabezpieczenia w postaci tzw. zbroi, wymiennie zwane tez buzzerami. Czym są owe zabezpieczenia? Stanowią połączenie wszystkich wymienionych wcześniej zabezpieczeń, czyli solidnej ochrony pleców i twardych ochraniaczy na wszystkie kontuzjogenne punkty torsu motocyklisty. Najczęściej wszystkie zabezpieczenia są umiejscowione na tekstylnej siatce, lekkiej tkaninie lub po prostu połączone ze sobą właśnie na kształt rycerskiej zbroi. Strój ten należy do lekkich, więc nie krępuje ruchów motocyklisty podczas ewolucji w terenie. Długość takiego stroju zawsze obejmuje tors, bez problemu spotkać można również wersje chroniące ręce.

Ciągle w fazie adaptacji na rynku znajdują się zabezpieczenia karku, na chwilę obecna przyjmują dwie formy. Pierwsza to forma kołnierza usztywniającego kark, co zapobiega jego skręceniu, zasada działania jest wzorowana na kołnierzach rehabilitacyjnych, lecz zapewnia większa swobodę ruchu. W drugiej formie zabezpieczenie prezentowane jest jako dość rozbudowana poduszka powietrzna, która za pomocą elektronicznych czujników potrafi wykryć dokładny moment uderzenia o przeszkodę i napompować poduszkę tak, aby usztywnić cały kark, podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu, cale urządzenie montowane jest na ramionach wokół karku.

Jakich ochraniaczy używacie? Które są rzeczywiście przydatne? Podzielcie się swoimi opiniami.

Marcin Węgrzynek

Marcin Węgrzynek – informatyk, pasjonat IT i ekonomii. Pracuje w dużej polskiej firmie informatycznej. Po pracy miłośnik motocykli, swój własny używa na co dzień.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:


Jednoślady napędzane silnikiem były obecne w moim życiu od najmłodszych lat, znacznie później stały się środkiem transportu i hobby. Ograniczony budżet na pierwszy motocykl pozwolił mi poznać maszynę od każdej strony, również tej kłopotliwej, dzięki czemu zdobyłem szeroką wiedzę na ich temat.

Zawsze stawiam na bezpieczeństwo jazdy i maksymalną przyjemność, co polecam wszystkim motocyklistom. Własne dwa kółka to dla mnie sposób na relaks, sportową jazdę dającą adrenalinę, a także dalsze wypady turystyczne, które z perspektywy motocykla wydają się być atrakcyjniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rysować detale?

Rysowanie detali sprawia, szczególnie początkującym artystom, sporo problemów. Jak opanować tę trudną sztukę?

Wkład własny na zakup mieszkania przy kredycie

W dzisiejszych czasach uzyskanie kapitału w pełni pokrywającego wartość kredytowanego dobra nie nastręcza większych trudności. Dlatego osoby dysponujące dość pokaźnym wkładem własnym stają niejednokrotnie przed dylematem, który można wrazić za pomocą pytania: brać mniejszy kredyt czy korzystając z odsetek od własnego kapitału spłacać większe zobowiązanie?

Zobacz też

Socjoterapia – co to, dla kogo, na czym polega?

Socjoterapia jest terapią bazującą na oddziaływaniach społecznych. Bardzo często zaleca się poszerzanie zakresu pozytywnych oddziaływań społecznych poprzez między innymi uczestniczenie w specjalnych zajęciach. Bez względu na to czy pomocy wymaga samo dziecko czy też cały system (rodzina), w którym ono żyje, celem podejmowanej pracy jest zawsze poprawa sytuacji i przywrócenie stanu równowagi.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: