Motoryzacja Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

-

Jak wyznaczyć wysokość podatku od sprzedaży samochodu?

Przychód ze sprzedaży samochodu prywatnego zalicza się do źródeł przychodu określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawą do wyznaczenia wysokości podatku jest wartość rzeczy (w tym przypadku samochodu), wyrażona poprzez cenę określoną w umowie. Wartość tą należy pomniejszyć o koszt nabycia pojazdu, nakłady poniesione m. in. na remont i ulepszanie pojazdu oraz koszty odpłatnego zbycia samochodu, za które można uznać np. koszty ogłoszeń, opłaty komisowe.

Poniesione wydatki należy udokumentować. Istotne jest, że przychód ten powstaje jedynie wówczas gdy do sprzedaży dochodzi w okresie pół roku od końca miesiąca, w którym doszło do nabycia samochodu. W tym zakresie nie ma zatem znaczenia data zarejestrowania lub sprowadzenia pojazdu, a jedynie koniec miesiąca, w którym samochód stał się własnością danej osoby. Nie należy „rażąco” zaniżać wartości samochodu, gdyż jeżeli cena odbiega od wartości rynkowej organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej i tak określi ją w wysokości wartości rynkowej. Ponadto gdy oszacowana przez sprzedającego cena będzie się różnić od wartości rynkowej o przynajmniej 33%, a w wyniku braku odpowiedzi zbywcy na wezwanie do zmiany określonej ceny powoła się biegłego, to koszty wydania przez niego opinii pokryje odpłatnie zbywający samochód.

Zapłata podatku od sprzedaży samochodu

W przypadku odpłatnego zbycia pojazdu obowiązek jego rozliczenia następuje w tradycyjnym terminie do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym dokonano sprzedaży samochodu. W tym terminie należy także dokonać uregulowania zapłaty podatku dochodowego.

Samochód w działalności gospodarczej a podatek

Jeżeli samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej zostaje z niej wycofany i wykorzystywany na potrzeby prywatne nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie stanowi odpłatnego zbycia rzeczy i tym samym nie powoduje powstania przychodu. Jeżeli uprzednio przeznaczony do użytku prywatnego samochód zostaje następnie (w ciągu sześciu lat od zmiany przeznaczenia pojazdu) odpłatnie zbyty wówczas powstanie obowiązek podatkowy.

Źródła:

[1] Agata Cieśla, Podatek od sprzedaży prywatnego samochodu, Gazeta Podatkowa nr 22 (750) z dnia 2011-03-17, dostępny w Internecie:

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czarny Piotruś – zasady gry

Czarny Piotruś, zwany też Piotrusiem, to nieskomplikowana gra karciana dla dzieci. Do gry potrzeba od dwóch do czterech lub pięciu graczy. W Piotrusia gra się talią kart liczącą dwadzieścia pięć kart. W skład talii wchodzi: dwanaście par z odpowiednimi obrazkami (po dwa w parze) oraz Czarnego Piotrusia, który jest bez pary. Istnieją też zestawy z inną liczbą kart, np. trzydzieści trzy karty (szesnaście par). Można też grać żetonami zamiast kartami.

Jak wybaczyć sobie zdradę?

Jeden moment zapomnienia, braku powściągliwości i wyłączenia umysłu. Być może chęć spróbowania czegoś innego i potraktowanie zdrady jako odskoczni od codziennego życia. A później? Często szok, niedowierzanie, ból i tęsknota za tym, co było…

Zobacz też

Jaki jest koszt inwestycji w obligacje?

Obligacje cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów, gdy koniunktura na rynkach finansowych przyczynia się o wzrostu niechęci (awersji) do ryzyka. Z pewnością niekwestionowanym atutem tych papierów dłużnych jest bezpieczeństwo zainwestowanych środków.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: