Motoryzacja Zużycie łożyska w kole motocykla - czym grozi, objawy

Zużycie łożyska w kole motocykla – czym grozi, objawy

-

Uszkodzone łożyska mają tendencję do cięższej pracy, a w konsekwencji – szybko doprowadzają nawet do blokady koła i to często podczas szybszej jazdy, gdy uszkodzenia powstające z oporów toczenia zaczynają być poważne.

Zniszczone łożysko traci swoje właściwości, w wyniku czego zwiększa tarcie elementów składowych. Tarcie to jest powodem wyraźnego przegrzewania się całego koła, zniszczone elementy zaczynają trzeć wydając z siebie głośny szum lub nawet trzaski. Są to właśnie pierwsze symptomy uszkodzeń. W przypadku awarii w przednim kole ich namierzenie nie jest szczególnie problematyczne. W odróżnieniu od szumu, jaki mogą generować tarcze hamulcowe i klocki, dźwięki te zaczynają wydobywać się z okolic przedniego koła już po starcie, przez chwilę zwiększając natężenie. Szybsza jazda niekoniecznie zwiększy poziom hałasu. Szum z przedniej części motocykla może być również generowany przez głośno pracujący rozrząd lub kosz sprzęgłowy, lecz tutaj można wyraźnie zauważyć korelacje z pracą silnika, a nie z obrotami koła.

Zniszczone łożysko w tylnym kole daje oczywiście takie same objawy. Jeśli użytkownik nie jest pewien, czy to rzeczywiście wina łożyska, a nie np. łańcucha (łożysko oprócz szumu może generować także szarpnięcia podczas jazdy), należy w takim wypadku unieść tylne koło i kręcić nim, sprawdzając naciąg łańcucha. Jeśli nie będą widoczne różnice w naciągu, oznacza to wadę łożyska.

Wymiana łożysk rzadko bywa bardzo kosztowna, następuje stosunkowo rzadko, o ile zastosowane poprzednio łożyska były dobrej jakości i motocykl nie był poddawany żadnym radykalnym przejażdżkom. Uszkodzeniu łożysk w sporej części motocykli sprzyja woda, która pod ciśnieniem dostaje się do nich. Nastąpić może to podczas zwykłej jazdy lub mycia motocykla myjką ciśnieniową.

Zużycie łożysk w przypadku tylnego koła może mieć podobne uwarunkowania. Dodatkowo ich zniszczenie przyśpiesza zbyt mocny naciąg łańcucha. Prawidłowo naciągnięty łańcuch nie obciąża koła, lecz w przypadku ustawień ekstremalnych – łożyska nie pracują swobodnie, przez co szybciej ulegną awarii.

Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że łożyska zużywają się przede wszystkim ze względu na duże przebiegi. Zjawisko to będzie silniej odczuwane w przypadku ciężkich i szybkich motocykli, gdzie warunki pracy są trudniejsze i nawet małe niedociągnięcie w pracy łożysk szybko zmienia się w poważną i niebezpieczną awarię.

Czy uszkodziliście kiedyś łożysko? Jaka była przyczyna i ile kosztowała jego wymiana? Wypowiedzcie się.

Marcin Węgrzynek

Marcin Węgrzynek – informatyk, pasjonat IT i ekonomii. Pracuje w dużej polskiej firmie informatycznej. Po pracy miłośnik motocykli, swój własny używa na co dzień.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:


Jednoślady napędzane silnikiem były obecne w moim życiu od najmłodszych lat, znacznie później stały się środkiem transportu i hobby. Ograniczony budżet na pierwszy motocykl pozwolił mi poznać maszynę od każdej strony, również tej kłopotliwej, dzięki czemu zdobyłem szeroką wiedzę na ich temat.

Zawsze stawiam na bezpieczeństwo jazdy i maksymalną przyjemność, co polecam wszystkim motocyklistom. Własne dwa kółka to dla mnie sposób na relaks, sportową jazdę dającą adrenalinę, a także dalsze wypady turystyczne, które z perspektywy motocykla wydają się być atrakcyjniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co to są obligacje strukturyzowane?

Obligacji strukturyzowanych nie należy utożsamiać z typowymi instrumentami dłużnymi, które noszą podobną nazwę. Omawiane instrumenty stanowią nowinkę na rynku kapitałowym o czym świadczy fakt, że pierwsza obligacja strukturyzowana została wyemitowana w 2006 roku. W chwili obecnej warszawska Giełda Papierów Wartościowych pozwala na zakup około 40 takich instrumentów, które zostały wyemitowane przez 4 podmioty. Uwagę zwraca fakt, że aż trzech emitentów obligacji notowanych na GPW to zagraniczne banki (Deutsche Bank AG London, Barclays Bank PLC, Royal Bank of Scotland).

Jak wybrać meble?

Wybór mebli do mieszkania powinien być przemyślany. Musimy zastanowić się, jakie funkcje będzie pełniło dane pomieszczenie i dobrać meble zgodne z przeznaczeniem pokoju oraz jego walorami estetycznymi.

Zobacz też

Rzecznik Praw Konsumenta – informacje

Indywidualne prawa posiada każdy z nas jako konsument, czyli osoba nabywająca pewien towar czy też usługę, a strzeże ich Rzecznik Praw Konsumenta, instytucja działająca w obronie praw osób indywidualnych, których prawa lub przywileje wynikające z pewnych zawartych umów, słownych czy to pisemnych, zostały naruszone.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: