Kupując zieloną herbatę, zwróćcie uwagę na kraj jej pochodzenia. Klimat, rodzaj gleby i odmiana krzewu, z którego pochodzi herbata, mają wpływ na jej walory smakowe i jakość. Dobrej jakości herbata nie zawiera gałązek, ma małe listki i srebrnoszary odcień.

Wyjątkowymi właściwościami odznacza się herbata, pochodząca z Kraju Kwitnącej Wiśni. W Japonii herbatę uprawia się na niższych wysokościach, niż w innych krajach. Najbardziej znane plantacje położone są na wyspie Honsiu oraz takich wysepkach, jak Kiusiu czy Siroku. Okres zbioru przypada na wiosnę i lato. Wśród zielonych herbat japońskich na szczególną uwagę zasługują: Gyokuro, Tamaryokucha, Bancha i Sencha. Wśród zielonych herbat chińskich Polacy szczególnie upodobali sobie Yunnan. Zielona herbata Yunnan pochodzi z tych samych krzewów, co czarna odmiana Yunnan. Ponieważ listki herbaty nie zostają poddane procesowi fermentacji, zachowują zieloną barwę i mają lekko cierpki smak.

Obecność w zielonej herbacie antyoksydantów – substancji, które chronią komórki przed uszkodzeniem – sprawia, że jej picie zmniejsza ryzyko chorób serca. Ponieważ zielona herbata wzmacnia naczynie krwionośne, jej picie jest szczególnie korzystne dla osób w podeszłym wieku. Już pół filiżanki zielonej herbaty dziennie sprawi, że o 50% zmniejszy się u Was ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Zielona herbata ta poprawia krążenie, pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, ułatwia trawienie, działa korzystnie na układ pokarmowy, wzmacnia szkliwo zębów i kości oraz zmniejsza ryzyko ataku serca i zachorowania na raka.

Picie zielonej herbaty zaleca się osobom, które mają problemy z koncentracją i pamięcią. Ze względu na zawartość teiny może być stosowana jako substytut kawy, w walce z poczuciem senności. Pobudza pracę mózgu i niweluje bóle głowy, dzięki czemu może przynieść ulgę osobom, które skazane są na duży wysiłek intelektualny.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNadmierne pocenie – leczenie
Następny artykułZiołolecznictwo

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here