Nadpotliwość jest to nadprodukcja potu. Wydzielając pot, nasz organizm reguluje gospodarkę wodną. Jeżeli gruczoły potowe nie pracują prawidłowo, wydzielany jest pot, który nie spełnia swoich funkcji fizjologicznych. Nadptliwość może dotyczyć całego ciała bądź jego elementów, takich jak dłonie, pachy, twarz czy stopy.

1.Unikaj ubrań z tworzyw sztucznych, takich jak poliester. Zaopatrz się w lnianą i bawełnianą odzież, która przepuszcza powietrze.
2.Odpowiednia bielizna
Noś bawełniany podkoszulek, który pochłonie nadwyżkę potu. Zrezygnuj z bielizny, która nie jest bawełniana. Zakładaj wyłącznie bawełniane skarpetki bez dodatku tworzyw sztucznych.
3.Zawsze miej w zanadrzu chusteczki odświeżające i zapasową parę skarpetek.
4.Myj się jak najczęściej – w ten sposób zwalczasz bakterię, która powoduje nadmierne pocenie się.
5.Dbaj o higienę pod pachami – regularne golenie się wpłynie korzystnie na Twoją potliwość.
6.Walcz z nadwagą. Osoby, które mają nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, więcej się pocą.
7.Używaj mocnych antyperspirantów i dezodorantu do stóp.
8.Skontaktuj się z lekarzem. Specjalista może przepisać Ci Drysol, Maxim bądź inny, dostępny na rynku lek, który zawiera chlorek glinu. Związek ten skutecznie blokuje wydzielanie potu przez gruczoły potowe.
9.Iontopheresis
Przy poważniejszych objawach, towarzyszących nadpotliwości, specjalista może zalecić moczenie stóp w roztworze elektrolitu. Specjalne urządzenie dostarcza prąd o niskiej intensywności. Kilkutygodniowa terapia powinna zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych. Generator, potrzebny do tego typu zabiegów, możesz nabyć i wykorzystywać w domu. Niestety, po jakimś czasie kurację trzeba powtórzyć.
10.Ostatnią deską ratunku dla osób, które nadmiernie się pocą, są zastrzyki z Botoxu, który stosuje się także do likwidowania zmarszczek i leczenia gałek ocznych. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej blokuje uwalnianie acytelocholiny – związku chemicznego, który stymuluje pracę gruczołów potowych. Niestety efekt jest doraźny, a zastrzyki trzeba powtarzać dwa-trzy razy do roku.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProfilaktyka chorób serca
Następny artykułDziałanie zielonej herbaty

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here