Ogród Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

-

Ukorzenione pędy należy odciąć i przesadzić wiosną lub następnej jesieni.
Istnieje kilka rodzajów odkładów:

Odkłady zwykłe
Takie odkłady wykonuje się rozmnażając rośliny o sztywnych pędach. W dołek, wykopany szpadlem wbitym w kierunku rośliny matecznej, wkładamy – „ostro” odgięty pęd. Na dnie dołka mocuje się go drutem lub widełkowato rozszczepionym patykiem. Jego wierzchołek kierujemy ku górze, jeżeli zajdzie taka potrzeba wiążemy go do palika.

rozmnażanieFot. photoxpress.com

Odkład płaski
Pędy, po przygięciu, układa się w rowkach o głębokości około 5-10 cm, a następnie mocuje do ziemi za pomocą drutu. Następnie przysypuje się około dwucentymetrową warstwą ziemi, którą przez cały sezon należy utrzymywać w stanie wilgotnym. Jeżeli jest taka możliwość odkład należy również cieniować.

Odkład powtarzany
Jest bardzo podobny do odkładu płaskiego. Różni się jedynie tym, że pęd należy wygiąć w linię falistą. Pąki, z których rozwiną się nowe pędy, powinny znaleźć się nad powierzchnią ziemi. Korzenie wytwarzają się na pędach, w okolicy pąków przysypanych ziemią. Do tego rodzaju odkładów przeznaczone są przede wszystkim pnącza i rośliny których pędy są elastyczne.

Odkład powietrzny
Jest to doskonały sposób rozmnażania dla miłośników roślin ogrodowych oraz domowych. Ponadto sprawdza się w przypadku roślin, które są trudne do ukorzenienia poprzez inne metody. Odkłady te wykonuje się wiosną. Rozpoczyna się od zdjęcia z rośliny w miejscu planowanego odkładu obrączki o szerokości około 2 cm.

Korę należy odjąć po uprzednim wykonaniu dwóch równoległych nacięć wokół gałązki. Powstałą ranę należy potraktować ukorzeniaczem w postaci pudru, a następnie obłożyć warstwą rozdrobnionego i zwilżonego torfu (torf nie może być jednak mokry). Torf należy owinąć kawałkami folii polietylenowej. Połączenia folii uszczelnia się za pomocą taśmy klejącej. Całość jeszcze raz należy owinąć folią aluminiową, która ma za zadanie chronić odkład przed nagrzewaniem, a młode korzenie przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Kiedy odkłady ukorzenią się, możemy nową roślinkę przenieść do gruntu.

Jakie rośliny posiadacie w swoim ogrodzie? Jak duży jest Wasz ogród?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wniosek o egzekucję i przeprowadzenie egzekucji

Wniosek o wszczęcie i przeprowadzenie egzekucji przez samego wierzyciela można złożyć do komornika, jeżeli posiadamy odpowiedni tytuł egzekucyjny zaopatrzony w tzw. klauzule wykonalności. Co do zasady postępowanie egzekucyjne jest wszczynane na wniosek złożony przez wierzyciela i jest prowadzone przez komornika działającego w danym rewirze przy sądzie rejonowym lub sąd.

Jak dobrze wydawać polecenia?

„Zrób to białe, żeby było takie tego, no wiesz… jak to tamto z wtedy„ Tak, czasami szefowie potrafią naprawdę zaskoczyć swoją umiejętnością precyzowania myśli. Nic nie wiadomo. A potem jeszcze okazuje się, bo przecież szef mówił, że to białe ma być tego… no. Czy to nie było wystarczająco jasne?! Wydawanie poleceń jest sztuką.

Zobacz też

Jak doświetlić poddasze?

Naturalne światło w domu jest bardzo pożądane przez jego użytkowników, nie męczy i dodatkowo, nie trzeba płacić rachunków za korzystanie z tego rodzaju światła. Często problemem są pomieszczenia na poddaszu, w których projektant nie przewidział okien. Najczęściej jest to przedpokój, łazienka czy garderoba. Dzięki zastosowaniu świetlików dachowych doświetlanie tych pomieszczeń jest możliwe, dodatkowo w efektywny sposób.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: