Ciekawie obok nich wyglądają odmiany derenia białego ‚Sibirica’ oraz derenia rozłogowego ‚Flaviramea’. Ciemierniki należą do bylin długowiecznych. Rośliny z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae osiągają wysokość od 20 do 70 cm. Kwiaty mogą przybierać barwę białą, różową, purpurową czy żółtą. Ich liście są częściowo zimozielone.

W Polsce do najbardziej znanych odmian należy Ciemiernik biały Helleborus niger. Białe kwiaty o średnicy ok. 6 cm unoszą się 30 cm nad ziemią. Mają czarne korzenie. Po przekwitnięciu zaczynają przybierać kolor różowy, potem jasnozielony.

Do najefektowniejszych gatunków należy Ciemiernik ogrodowy Helleborus x hybridus. Jest to mieszaniec występujący niemalże w każdym kolorze kwiatów. Wiele odmian posiada też kwiaty wielobarwne. Ciemierniki ogrodowe osiągają wysokość 50–75 cm.

Ciemierniki wymagają gleb żyznych, głęboko uprawianych, wapiennych. Dobrze wzbogacić glebę w próchnicę. Gleba powinna być lekko wilgotna, rośliny nie znoszą przesuszania. Najlepiej rosną w pobliżu zbiorników wodnych, w miejscach zacienionych. Ciemierniki niezbyt dobrze znoszą przesadzanie, dlatego wcześniej dobrze zaplanujmy jego lokalizację w ogrodzie.

Bylinę można rozmnażać bezpośrednio z nasion uzyskiwanych po zbiorze. Także pozyskiwać roślinę możemy przez podział roślin dobrze wykształconych. Podział przeprowadzamy w sierpniu.

Można przyspieszyć kwitnienie ciemierników. W tym celu wysadzamy rośliny w listopadzie do skrzynek. Następnie skrzynki ustawiamy w zimnej szklarni pod stołami. Rośliny przykrywamy mchem, torfem lub papierem. Spowoduje to wydłużenie się pędu kwiatowego.

Uwaga!

Oryginalną odmianą jest także Ciemiernik cuchnący Helleborus foetidus. Posiada kwiaty w formie dzwonków koloru zielonego z ciekawą czerwoną obwódką. Kwitnie na przełomie lutego i kwietnia. Osiąga prawie 50 cm wysokości. Jego nazwa wiąże się z tym, że niegdyś sproszkowane korzenie rośliny były używane do wyrobu tabaki.

Ciekawą odmianą jest także Ciemiernik orientalny Helleborus orientalis. Roślina osiąga ok. 40 cm wysokości, kwiaty są w kolorze różowym. Kwitnie od lutego do kwietnia.

Kwiaty fioletowe z domieszką czerwieni posiada Ciemiernik purpurowy Helleborus purpurascens. Kwiaty te są skierowane ku dołowi. Całkowicie zielone kwiaty posiada Ciemiernik korsykański Helleborus argutifolius. Odmiana ta osiąga 50 cm wysokości.

Uprawialiście kiedyś jakieś rośliny kwitnące zimą? Jakie? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pomagać bezdomnym?
Następny artykułRośliny miododajne do ogrodu – kwiaty, byliny, zioła

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here