Żywność i odzież zamiast pieniędzy. Jeżeli chodzi o indywidualną, bezpośrednią pomoc dla osób bezdomnych, najlepszą zasadą jest wspieranie ich datkami odzieży i żywności. Błędem bywają natomiast gesty ofiarowywania pieniędzy na ulicy komuś bezdomnemu. Jak powszechnie wiadomo bowiem, taka forma pomocy umacnia jedynie żebractwo i negatywne zjawiska współtowarzyszące zwykle bezdomności, takie jak alkoholizm.

Finansowe wspieranie noclegowni dla bezdomnych i schronisk. Najlepszą metodą walki z bezdomnością jest wspieranie instytucji udzielających fachowej pomocy. Jedną z nich są noclegownie dla osób bezdomnych, w których mogą oni skorzystać również z ciepłego posiłku i mają dostęp do sanitariatów.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych zajmujących się problemem bezdomności. Dobrym pomysłem jest również finansowe wsparcie dla organizacji pozarządowych zajmujących się problemem bezdomności, takich jak Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenie Monar czy Caritas Polska. Są to instytucje, które najlepiej orientują się w bieżących potrzebach bezdomnych i są w stanie nieść realną pomoc. Co ważne, ich działania nie skupiają się jedynie na materialnym wsparciu osób pozbawionych domu, ale również na pomocy w wychodzeniu z bezdomności przez programy edukacyjne, a także ułatwienie znalezienia pracy.

Niesienie pomocy zimą. Najtrudniejszym okresem dla bezdomnych jest zima, dlatego w tym czasie należy szczególnie zadbać o los ludzi nie posiadających domu. Służą temu na przykład specjalne paleniska w różnych częściach miasta, ale warto w kryzysowych sytuacjach powiadamiać straż miejską o tym, że w danym miejscu znajdują się osoby zagrożone zamarznięciem.

Profilaktyka. Niezmiernie istotne jest również przeciwdziałanie bezdomności, czyli troska o ludzi bezpośrednio zagrożonych tym problemem. Są to na pewno osoby przebywające w domach samotnych matek czy dzieci opuszczające domy dziecka wraz osiągnięciem pełnoletniości. Pomoc tym grupom społecznym powinna zatem stać się ważnym punktem programu działania każdej gminy.

Zdarza Wam się pomagać bezdomnym? W jaki sposób? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie warzywa na nowalijki? Czy są zdrowe?
Następny artykułCiemierniki – uprawa, wymagania

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here