Ogród Jak dobierać kolory w ogrodzie?

Jak dobierać kolory w ogrodzie?

-

Kolorem, który zawsze odgrywa główną rolę w ogrodzie, jest oczywiście zieleń. Będzie ona stanowiła swoiste tło dla innych kolorów roślin. Barwy możemy dobierać na podstawie kolorów dominujących na naszym budynku mieszkalnym czy tarasie. Możemy także kierować się barwami elementów małej architektury: altan, ławek, stołu czy rzeźb lub donic.

W ogrodzie możemy tworzyć tzw. rabaty jednej barwy. Na każdej z rabat może dominować jeden kolor w różnych odcieniach. Dla przykładu – na rabacie roślin białych znajdą się kwiaty w kolorach bieli, szarości i jasnych pasteli. Tłem dla nich będą oczywiście pozostałe krzewy, np. zimozielone liściaste lub iglaste. Przy kolorze białym każda z roślin wygląda dobrze, ponieważ biel nie gryzie się z żadnym odcieniem. Ogrody z przewagą bieli wydają się bardziej eleganckie i zadbane. Z tym kolorem dobrze komponują się rośliny kwitnące, np. na niebiesko – Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) i Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum). Niebieskie barwy w ogrodzie również nie są męczące, uspokajają odbiorcę.

Wrażenie ciepła o każdej porze roku uzyskamy dzięki odcieniom żółtym i pomarańczowym. Te kolory zawsze wywołuje pozytywne emocje, mogą także zmotywować do działania. Istnieje ogromna grupa roślin kwitnących właśnie w tym odcieniu. Do najpopularniejszych należą: Dziurawiec (Hypericum), Złotlin japoński (Kerria japonica), Pięciorniki krzewiaste (Potentilla fruticosa).

Kolor żółty w ogrodzie możemy uzyskać również przy pomocy roślin, których domeną są ozdobne liście. Przykładem jest Trzmielina Fortune’y (Euonymus fortunei „Emerald ‚n’ Gold”). Bardzo efektowny jest także Perukowiec podolski (Cotinus coggygria „Ancot”). Barwę żółtą posiadają także pędy Derenia rozłogowego (Cornus sericea „Flaviramae”). Są one bardzo dekoracyjne, szczególnie zimą.

Bardzo wyraziste i mocne efekty dadzą rośliny kwitnące w odcieniach czerwieni. Nie należy przesadzać z tą barwą, ponieważ może ona męczyć wzrok. Starajmy się przełamywać kolory czerwone, np. odcieniami bieli, żółci oraz różu.

Jakie kolory dominują w Waszych ogrodach? Dlaczego zdecydowaliście się akurat na te? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Moje dziecko nie chce iść do szkoły – co zrobić?

O szkole łatwo mówić gdy ma się swoje dzieci. Wtedy nie jest taka zła, a właściwie robi się wspaniała. W zderzeniu ze światem dorosłych okazuje się lekką przygodą. Dzieci jednak nie mają takiej pespektywy i doświadczenia bycia utrudzonym dorosłym. Szkoła dla nich to teraźniejszość. Czasami mają powody by nie chcieć do niej iść.

Jak szkicować ołówkiem?

Szkic jest podstawą rysunku, na jego bazie budujemy dalszą pracę. Zaczynając szkicować pamiętajmy aby trzymać się zasady od szczegółu do ogółu. Rysujmy prostą kreską i pewną ręką bez wdawania się w zbędne niuanse.

Zobacz też

Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Każdy wyjazd z dzieckiem jest nie lada wyzwaniem. Niektórym rodzicom spędza sen z powiek, zakłócając wszelką przyjemność ze zmiany otoczenia. Trudny nie jest sam pobyt – cel podróży, ale przygotowania do niego i dotarcie na miejsce. Nadziwić się nie można, że bagaż małego człowieka potrafi być tak imponujących rozmiarów! Do tego dochodzi napięcie wynikające z konieczności pamiętania o wszystkich ważnych rzeczach.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: