Ogród Jak dobierać kolory w ogrodzie?

Jak dobierać kolory w ogrodzie?

-

Kolorem, który zawsze odgrywa główną rolę w ogrodzie, jest oczywiście zieleń. Będzie ona stanowiła swoiste tło dla innych kolorów roślin. Barwy możemy dobierać na podstawie kolorów dominujących na naszym budynku mieszkalnym czy tarasie. Możemy także kierować się barwami elementów małej architektury: altan, ławek, stołu czy rzeźb lub donic.

W ogrodzie możemy tworzyć tzw. rabaty jednej barwy. Na każdej z rabat może dominować jeden kolor w różnych odcieniach. Dla przykładu – na rabacie roślin białych znajdą się kwiaty w kolorach bieli, szarości i jasnych pasteli. Tłem dla nich będą oczywiście pozostałe krzewy, np. zimozielone liściaste lub iglaste. Przy kolorze białym każda z roślin wygląda dobrze, ponieważ biel nie gryzie się z żadnym odcieniem. Ogrody z przewagą bieli wydają się bardziej eleganckie i zadbane. Z tym kolorem dobrze komponują się rośliny kwitnące, np. na niebiesko – Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) i Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum). Niebieskie barwy w ogrodzie również nie są męczące, uspokajają odbiorcę.

Wrażenie ciepła o każdej porze roku uzyskamy dzięki odcieniom żółtym i pomarańczowym. Te kolory zawsze wywołuje pozytywne emocje, mogą także zmotywować do działania. Istnieje ogromna grupa roślin kwitnących właśnie w tym odcieniu. Do najpopularniejszych należą: Dziurawiec (Hypericum), Złotlin japoński (Kerria japonica), Pięciorniki krzewiaste (Potentilla fruticosa).

Kolor żółty w ogrodzie możemy uzyskać również przy pomocy roślin, których domeną są ozdobne liście. Przykładem jest Trzmielina Fortune’y (Euonymus fortunei „Emerald ‚n’ Gold”). Bardzo efektowny jest także Perukowiec podolski (Cotinus coggygria „Ancot”). Barwę żółtą posiadają także pędy Derenia rozłogowego (Cornus sericea „Flaviramae”). Są one bardzo dekoracyjne, szczególnie zimą.

Bardzo wyraziste i mocne efekty dadzą rośliny kwitnące w odcieniach czerwieni. Nie należy przesadzać z tą barwą, ponieważ może ona męczyć wzrok. Starajmy się przełamywać kolory czerwone, np. odcieniami bieli, żółci oraz różu.

Jakie kolory dominują w Waszych ogrodach? Dlaczego zdecydowaliście się akurat na te? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pierwsze objawy ciąży?

Już po kilkunastu dniach od momentu zapłodnienia kobieta może zauważyć zmiany w swoim ciele. Kobiety, które na co dzień zwracają uwagę na wysyłane przez organizm sygnały, na pewno szybko zorientują się, że zaczyna się szczególny okres.

Oparzenia – pierwsza pomoc, rodzaje, charakterystyka

Od wielu lat, niezmiennie do oparzeń najczęściej dochodzi w naszych domach. Spora ich część spowodowana jest nieuwagą, roztargnieniem, pozostawieniem bez opieki np. dziecka. Często powodem oparzeń jest gorąca woda, para wodna unosząca się znad czajnika, rozlana przez nieuwagę herbata czy kawa.

Zobacz też

Usuwanie znamion – przeciwwskazania

Jak to jest z tymi pieprzykami – usuwać je czy ich nie usuwać? Dzięki coraz większej wiedzy ludzi dotyczącej profilaktyki dotyczącej chorób nowotworowych, a także pogłębieniu informacji o czerniaku złośliwym, od kilku lat zwracamy uwagę na znamiona barwnikowe, które znajdują się na naszej skórze, a nazywane są popularnie pieprzykami.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: