Ogród Żywopłot - jak sadzić?

Żywopłot – jak sadzić?

-

Wrzesień i październik są jednymi z lepszych miesięcy na sadzenie żywopłotów, zwłaszcza z gatunków liściastych. Właśnie wtedy nasze rośliny nie wysychają, bo mają dostateczną ilość wody w glebie. Zdążą się także odpowiednio ukorzenić, by na wiosnę móc wizualnie odbić.

Przed rozpoczęciem sadzenia żywopłotu powinniśmy odpowiednio przygotować glebę. Należy ją przekopać na wysokość 1 lub 2 szpadli. Można dodać także torfu i wymieszać. Przekopanie gleby ułatwi rozwój systemów korzeniowych u sadzonek. Sadzonki w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon. Bardzo często mamy do czynienia z roślinami balotowanymi, które są zdecydowanie tańsze.

Rośliny wysadzamy do dołków lub rowu. Powinny być one dwa razy głębsze i szersze od bryły korzeniowej naszej rośliny. Ziemię do zasypania możemy wymieszać z żyźniejszą lub z kompostem. Po zasypaniu można utworzyć nieckę na wodę. Następnie korujemy obszar wokół roślin. Kora będzie trzymała wilgoć oraz sprawi, że nasz szpaler będzie wyglądał efektowniej. Roślinę obficie podlewamy.

Sadząc rośliny musimy pamiętać o wymaganej odległości między nimi. Są one uzależnione od gatunku, jaki sadzimy. Dla żywopłotów o wysokości 1 m odległości między roślinami powinna ona wynosić ok. 30 cm. Przy wysokości roślin ok. 2 m, na odległości 1 m wysadzamy 2 sadzonki. Rośliny możemy wysadzać w 1 lub 2 rzędach. Posadzenie w dwóch rzędach sadzonek umożliwi nam stworzenie szczelnej ściany. Dobrym sposobem jest rozciągnięcie sznurka na miejscu przyszłego żywopłotu.

Niektóre gatunki, zwłaszcza liściaste będą wymagały cięcia zaraz po posadzeniu. Cięcia na pewno będą zaś wymagały Irga błyszcząca i Ligustr pospolity. Pędy ścinamy ostrym narzędziem, np. sekatorem na wysokości ok. 10 cm. Wyjątkiem są rośliny liściaste zimozielone – tych roślin nie tniemy przez pierwsze 2-3 lata.

Na żywopłot w cieniu polecaną rośliną jest Grab pospolity (Carpinus betulus). Preferuje gleby świeże i żyzne, obojętne lub zasadowe. Doskonale znosi cięcie. Równie dobrze znosi cięcie Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Jest to roślina posiadająca efektowne ciemnozielone i błyszczące liście. Dodatkowo posiada białe kwiaty. Na niesprzyjające warunki najbardziej wytrzymały jest Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare). Polecaną rośliną jest także Berberys Thunberga (Berberis thunbergii). Odznacza się on pięknym wybarwieniem liści w kolorze zielonym, czerwonym lub żółtym.

Czy w Waszym ogrodzie znalazło się miejsce na żywopłot? A może w inny sposób ogrodziliście swoją przestrzeń? Dajcie znać jak!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Meriden Axone skuteczny stymulator do walki z różnego rodzaju bólami

Siedzący tryb życia, jaki prowadzi wiele współczesnych ludzi, niesie...

Ciekawe gry na lekcje angielskiego dla dzieci

Gry użyte podczas lekcji języka angielskiego, wnoszą zarówno element zabawy, jak i ekscytacji do nauki. Co więcej, różnorakie zabawy mają wpływ na ogólny rozwój dziecka. Słowo „gry” kojarzą się dziecku ze słowem „zabawa”, co będzie miało swój skutek w skłonności dziecka do powtórek i częstszej nauki języka. Użycie gier na lekcjach może zmienić poglądy dzieci, które wcześniej uważały naukę języka angielskiego za zajęcie nudne i wyczerpujące.

Zobacz też

Prawdy i mity na temat mleka

Każdy produkt żywieniowy, szczególnie, jeśli należy do grup tych najbardziej podstawowych, posiada tyle samo zwolenników co przeciwników. Nie inaczej jest w przypadku mleka, o którym co chwila pojawiają się nowe, czasem przerażające informacje. Oto kilka z nich:

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: