Przystępując do sadzenia lub przesadzenia drzewa, zwróćmy uwagę na takie czynniki jak:

1. Dobór gatunkowy i odmianowy
2. Pora roku
3. Odpowiednie przygotowanie miejsca do sadzenia
4. Stopniowa adaptację do nowych warunków glebowych
5. Otwartą przestrzeń wokół drzewa
6. System korzeniowy oraz jego przycinanie.

Podczas przesadzania drzewa pamiętajmy o obowiązujących zasadach.

Drzewa liściaste młode – do 5 lat – sadzimy bez bryły korzeniowej,

Okazy dorosłe przesadzamy z bryłą korzeniową.

Drzewa iglaste i zimozielone zawsze przesadzamy z bryłą korzeniową.

Miejsce, na które przenosimy drzewo, powinno być zbliżone pod względem nasłonecznienia, wilgotności oraz kwasowości gleby do takiej, na której pierwotnie rosło drzewo. Przesadzać możemy tylko w okresie od września do końca listopada lub od czasu rozmarznięcia gruntu do końca kwietnia.

Przystępując do przesadzenia drzewa starszego niż 20 lat, przygotowujemy je do tego zbiegu przynajmniej przez 1 okres wegetacyjny. Przy przesadzaniu w pierwszej kolejności zabezpieczamy część nadziemną. Pnie i korony zabezpieczamy przed utratą wody (transpiracja). Owijamy je tkaniną jutową, którą zdejmujemy dopiero po przyjęciu się drzewa. Minimalny promień bryły korzeniowej powinien być równy dwukrotnemu promieniowi pnia (mierzonego na wysokości pierśnicy). Następnie wykonujemy wykop. Dla drzew o płaskim systemie korzeniowym – o głębokości 1/3 średnicy bryły (jodła, świerk). Dla drzew o głębokim systemie korzeniowym – o głębokości 3/4 lub całej średnicy bryły.

Po określeniu promienia, dzielimy obwód na 8 części i wykopujemy co drugą. Wykopane odcinki obkładamy od strony drzewa warstwą o grubości 5-10 cm substratu torfowego, wzbogaconego ziemią urodzajną.

Metody przesadzania

Istnieją dwie metody przesadzania starych drzew.

Pierwsza z nich zakłada, że w pierwszym roku wykopujemy rowek wokół drzewa i formujemy górną część bryły (1/3 wysokości). W drugim i trzecim roku pogłębiamy rowek, obkładając pojawiające się korzenie substratem torfowym.

W drugiej metodzie bryła korzeniowa odkopywana jest jednorazowo, pozostawiamy jedynie kilka grubszych, nieodciętych korzeni. Zewnętrzną ściankę rowu obkładamy folią i – podobnie jak w metodzie pierwszej – obsypujemy substratem torfowym.

Następnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie nowego miejsca.

Średnica i głębokość dołu muszą być takie, by bryła korzeniowa swobodnie się mieściła. Na dno dajemy cienką warstwę żwiru, piasku lub ziemi. Jeżeli mamy taką możliwość, zakładamy drenaż napowietrzająco-nawadniający. Drzewo podsypujemy substratem torfowym z domieszką szczepionki mikorytycznej (przeciwgrzybowej) lub mieszanką substratu torfowego z korą, karmazynem i nawozami mineralnymi. Dobrze jest jednak zastosować szczepionkę – zagwarantuje nam to, że korzenie nie zostaną porażone przez patogeny i nie zgniją.

Po przesadzeniu zadbajmy o odpowiednią stabilizację drzewa. Unieruchomimy drzewo podczas wiatru oraz uniemożliwimy w ten sposób wytwarzanie nowych korzeni poza bryłą. Do tej czynności posłużą nam paliki. Przy małym drzewie 3-4 sztuki osadzamy poniżej bryły korzeniowej (paliki możemy zakupić np. w Praktikerze lub wykonać je samemu, pamiętajmy jednak o ich zaimpregnowaniu). W przypadku drzew starszych stosuje się odciągi: są to liny stalowe wbite w ziemię. Oznaczone są kolorem biało-czerwonym. Najlepiej ustawić jest 3 takie linki w stronę najsilniejszych wiatrów.

Możemy również zatrudnić do przesadzania firmy ogrodnicze. Posiadają one specjalne przesadzarki. Maksymalna średnica przesadzarek to 3,5 m. Ich zaletami są szybkość, wydajność i możliwość przesadzenia bez przygotowywania bryły. Wadą są często zbyt tępe noże, które mogą uszkodzić bryłę.

Pielęgnacja

Bardzo ważnym elementem, pozwalającym na przyjęcie się drzewa na nowym miejscu, jest odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim, obficie podlewamy (zwłaszcza w czasie suszy), odchwaszczamy. Co roku dokonujemy cięcia sanitarnego oraz nawozimy.

Gatunki drzew dobrze znoszące przesadzanie:

Lipa
Klon jawor
Klon pospolity
Dąb czerwony
Jesion
Cisy
Daglezja
Jodła jednobarwna
Miłorząb

Gatunki drzew źle znoszące przesadzanie:

Dąb bezszypułkowy i szypułkowy
Buk pospolity
Magnolia
Orzech włoski
Tulipanowiec

Cenna informacja:
Drzewa rosnące na dobrze nawożonej, zwartej i zasobnej glebie lepiej znoszą przesadzanie niż te rosnące na glebach piaszczystych. Dzieje się tak również dlatego, że ich system korzeniowy jest bardziej rozbudowany.

Przygotowanie bryły korzeniowej do wydobycia (w skrócie):

  • Krok pierwszy

    Wykopujemy rów wokół drzewa.

  • Krok drugi

    Przycinamy korzenie sekatorem lub ostrą piłą (nigdy siekierą).

  • Krok trzeci

    Formujemy bryłę korzeniową – nadaje się jej kształt spłaszczonej kuli (nie odciętą od podstawy).

  • Krok czwarty

    Bryłę korzeniową owijamy folią lub tkaniną workową.

  • Krok piąty

    Odcinamy podstawę i wyjmujemy drzewo z ziemi.

  • Jak wiele prac ogrodowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo grozi za nielegalne kopiowanie?
Następny artykułNa czym polega kara zastępcza?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here