Ogród Jak przesadzać duże drzewa?

Jak przesadzać duże drzewa?

-

Drzewa należy przesadzać z bryłą korzeniową. Bryła korzeniowa o średnicy 100 cm może ważyć nawet tonę! Dlatego sami możemy jedynie przesadzić drzewo o obwodzie pnia do 20 cm. Przy dużych drzewach warto zatrudnić firmę, która zajmuje się przesadzaniem dużych drzew. Firmy takie mogą przesadzać i transportować je na większe odległości.

Jeśli zdecydujemy się na przesadzenie dorosłego drzewa, nie możemy tego wykonać od razu. Rok przed planowanym przesadzeniem należy rozpocząć przygotowania. W odległości ok. 50 cm od pnia kopiemy dość głęboki rów. Następnie ostrym narzędziem przycinamy korzenie. Przycinanie korzeni dobrze jest wykonywać etapami. Po tym zabiegu drzewo zacznie wytwarzać dużą ilość korzeni bocznych, co przyczyni się do powstania zwartej bryły korzeniowej. Należy również podciąć dolne korzenie, lecz ten zabieg wykonujemy dopiero po roku, tuż przed przesadzeniem.

Aby bryła nie rozpadła się podczas przenoszenia czy transportu, dobrym pomysłem jest zawinięcie jej w folię lub jutowy materiał. Wystarczy ją jedynie związać grubym sznurem. Zabezpieczy to także bryłę przed wyschnięciem. W przypadku małych drzew lub krzewów przycinanie możemy wykonywać kilka miesięcy przed planowanym przesadzeniem.

Po przetransportowaniu drzewa w nowe miejsce sadzimy je w uprzednio przygotowanym dole i obficie podlewamy. Nowe miejsce dla rośliny wymaga przygotowania. Musimy je oczyścić z nieczystości, kamieni. Dobrze jest także spulchnić glebę w dołku, aby korzenie poradziły sobie w nowym miejscu. Drzewo należy jeszcze zabezpieczyć palikami. Uchroni je to przed niebezpieczeństwem przechylenia w czasie silnych, porywistych wiatrów.

Do przesadzania starajmy się wybierać przede wszystkim jak najmłodsze drzewa. Starsze gorzej je znoszą. Istnieje pewna grupa drzew dobrze znoszących zabieg przesadzania. Należą do niej: wierzby, topole, lipy, dąb czerwony oraz platany. Z drzew iglastych będą to świerki i jodły. Bardzo źle przesadzanie znoszą gatunki takie jak: brzoza brodawkowata, sosna pospolita, jarząb pospolity oraz jesiony.

Zabieg przesadzania najlepiej wykonywać jesienią lub wczesną wiosną. Dotyczy to głównie drzew liściastych zrzucających liście na zimę. Rośliny iglaste najlepiej przesadzać w okresie od sierpnia do połowy września.

Czy macie swoje sprawdzone sposoby na przesadzanie dużych drzew? Opiszcie nam je!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Najpiękniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach

Bieszczady są górami mniej uczęszczanymi, gdzie można naprawdę odpocząć. Oto kilka propozycji turystycznych szlaków w Bieszczadach:

Szkolenia BHP dla pracowników

Bardziej doświadczeni pracownicy wiedzą, iż z rozpoczęciem nowej pracy wiąże się konieczność odbycia szkolenia BHP, które pracodawca ma obowiązek przeprowadzić w czasie pracy i na własny koszt. Często są one traktowane przez pracowników z przymrużeniem oka jednak sankcje za nieodbycie takiego szkolenia mogą być poważne.

Zobacz też

Programy do kompresji plików

Kompresja to kodowanie plików w taki sposób, aby zajęły jak najmniej przestrzeni na dysku. Najbardziej znanym formatem jest format ZIP, ale często spotkać można format RAR. Proces kompresji jest potrzebny na przykład podczas przesyłania wiadomości za pomocą skrzynki pocztowej ze względu na ograniczenia wielkości plików. Kompresja przydaje się również, gdy mamy ograniczoną ilość miejsca na dysku.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: