Ogród Jak przesadzać duże drzewa?

Jak przesadzać duże drzewa?

-

Drzewa należy przesadzać z bryłą korzeniową. Bryła korzeniowa o średnicy 100 cm może ważyć nawet tonę! Dlatego sami możemy jedynie przesadzić drzewo o obwodzie pnia do 20 cm. Przy dużych drzewach warto zatrudnić firmę, która zajmuje się przesadzaniem dużych drzew. Firmy takie mogą przesadzać i transportować je na większe odległości.

Jeśli zdecydujemy się na przesadzenie dorosłego drzewa, nie możemy tego wykonać od razu. Rok przed planowanym przesadzeniem należy rozpocząć przygotowania. W odległości ok. 50 cm od pnia kopiemy dość głęboki rów. Następnie ostrym narzędziem przycinamy korzenie. Przycinanie korzeni dobrze jest wykonywać etapami. Po tym zabiegu drzewo zacznie wytwarzać dużą ilość korzeni bocznych, co przyczyni się do powstania zwartej bryły korzeniowej. Należy również podciąć dolne korzenie, lecz ten zabieg wykonujemy dopiero po roku, tuż przed przesadzeniem.

Aby bryła nie rozpadła się podczas przenoszenia czy transportu, dobrym pomysłem jest zawinięcie jej w folię lub jutowy materiał. Wystarczy ją jedynie związać grubym sznurem. Zabezpieczy to także bryłę przed wyschnięciem. W przypadku małych drzew lub krzewów przycinanie możemy wykonywać kilka miesięcy przed planowanym przesadzeniem.

Po przetransportowaniu drzewa w nowe miejsce sadzimy je w uprzednio przygotowanym dole i obficie podlewamy. Nowe miejsce dla rośliny wymaga przygotowania. Musimy je oczyścić z nieczystości, kamieni. Dobrze jest także spulchnić glebę w dołku, aby korzenie poradziły sobie w nowym miejscu. Drzewo należy jeszcze zabezpieczyć palikami. Uchroni je to przed niebezpieczeństwem przechylenia w czasie silnych, porywistych wiatrów.

Do przesadzania starajmy się wybierać przede wszystkim jak najmłodsze drzewa. Starsze gorzej je znoszą. Istnieje pewna grupa drzew dobrze znoszących zabieg przesadzania. Należą do niej: wierzby, topole, lipy, dąb czerwony oraz platany. Z drzew iglastych będą to świerki i jodły. Bardzo źle przesadzanie znoszą gatunki takie jak: brzoza brodawkowata, sosna pospolita, jarząb pospolity oraz jesiony.

Zabieg przesadzania najlepiej wykonywać jesienią lub wczesną wiosną. Dotyczy to głównie drzew liściastych zrzucających liście na zimę. Rośliny iglaste najlepiej przesadzać w okresie od sierpnia do połowy września.

Czy macie swoje sprawdzone sposoby na przesadzanie dużych drzew? Opiszcie nam je!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Lęk przed dentystą u dzieci – objawy, co robić?

Lęk przed wizytami u dentystów nazywany jest powszechnie odontofobią lub dentofobią. Odczuwanie lęku przed zabiegami stomatologicznymi jest zjawiskiem dość powszechnym, w szczególności u małych pacjentów.

Zobacz też

Jakie są zasady wypowiedzenia zmieniającego?

Pod pojęciem wypowiedzenia zmieniającego kryje się zmiana ustalonych wcześniej w umowie o pracę warunków pracy lub płacy. Na wprowadzenie tych modyfikacji (w praktyce mniej korzystnych dla zatrudnionego) musi się zgodzić pracownik. Zagadnienie to reguluje Kodeks pracy. Ta forma wypowiedzenia nie zmienia rodzaju umowy o pracę.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: