Rośliny Drzewo oliwkowe - uprawa i pielęgnacja

Drzewo oliwkowe – uprawa i pielęgnacja

-

Drzewo oliwkowe możemy uprawiać w naszych domach, mieszkaniach, a latem wystawiać je na słońce. Do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje dobrze oświetlonego stanowiska. Jeśli będziemy uprawiać ją w pojemniku, zastosujmy ziemię uniwersalną. Idealna będzie dla rośliny temperatura pokojowa. Drzewko oliwkowe wymaga regularnego podlewania, jedynie zimą je ograniczamy. Od czasu do czasu można zastosować nawozy w płynie, według dawek i terminów podanych na opakowaniu. Roślinę tę można z powodzeniem przycinać niemal przez cały rok. Idealne nadaje się ona do formowania.

Drzewko należy chronić przed mrozem jak i nagłymi zmianami temperatury. Istotne podczas uprawy jest zachowanie w miarę stałej temperatury oraz zapewnienie odpowiedniego naświetlenia. Dzięki temu roślina będzie zdrowo rosła a jej liście będą soczyście zielone.

W ciepłe, słoneczne dni podczas wystawiania rośliny na słońce pamiętajmy, by robić to stopniowo. Najlepiej zacząć od otwierania drzwi i okien, następnie można roślinę wystawiać na krótki czas na taras lub balkon. W czasie bardzo upalnych dni roślinę lepiej stawiać w cieniu. Drzewko oliwkowe nie może być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to doprowadzić do poparzenia liści. W miejscu osłoniętym przed nadmiernym działaniem słońca drzewko może pozostać całe lato.

Podczas zimowych miesięcy postarajmy się zapewnić naszym roślinom dostateczną ilość światła, utrzymujmy przy tym stała temperaturę. Drastyczne zmiany temperatury mogą zaszkodzić roślinie, zacznie ona gubić liście.

Jeśli chcemy zająć się rozmnażaniem naszego drzewka oliwkowego, używajmy w tym celu sadzonek. Gałązki łatwo się ukorzeniają. Warto oczywiście zanurzyć je w ukorzeniaczu, aby proces przyspieszyć. Pozyskiwanie roślin z pestek jest procesem bardzo pracochłonnym i długotrwałym.

Warto uprawiać drzewka oliwkowe nie tylko ze względów estetycznych. Ich liście mają właściwości obniżające ciśnienie krwi. Posiadają działanie moczopędne, obniżają poziom cukru we krwi. Dodatkowo oliwa z oliwek poprawia trawienie oraz opóźnia proces starzenia.

Czy z powodzeniem hodujecie drzewa oliwkowe w Polsce? O czym należy szczególnie pamiętać, dbając o tę roślinę? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Makijaż w stylu lat 80

Makijaż królowej rocka z lat 80. jest mocny i z pazurem. Nadaje charakteru i będzie pasował osobom odważnym. Są to przede wszystkim obrysowane czarnym kolorem oczy i blade usta.

Zegarek na łańcuszku, z bransoletką czy paskiem?

Pomimo powszechnej dostępności smartfonów, wiele osób pozostaje konserwatystami i...

Zobacz też

Abonament dopasowany do Twoich potrzeb – dokonaj wyboru!

Podejmując decyzję o zakupie nowego telefonu komórkowego, klienci często popełniają dobrze znany błąd. Decydują się na zakup telefonu pod wpływem zaprezentowanego modelu, a następnie dobierają do niego abonament, w którym telefon ten będzie najtańszy. Nie zawsze jednak taki wybór jest dla nas korzystny.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: