Ogród Jakie rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu?

Jakie rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu?

-

Bardzo duży wybór oferują dają nam drzewa liściaste. Popularna jest odmiana Klonu jesionolistnego „Flamingo”, charakteryzująca się początkowo różowymi, a później biało-zielonymi liśćmi. Intensywnie złocisto-żółte listki posiada odmiana „Odessanum”. Największy efekt kolorystyczny obu roślin przypada na maj. Klony nie mają szczególnych wymagań siedliskowych. Intensywnie czerwone lub pomarańczowe liście posiada Klon czerwony „Red Sunset”. Jest to jedna z najładniejszych odmian ze względu na długotrwałe i intensywne jesienne przebarwienia.

O ciekawy akcent kolorystyczny w ogrodzie z pewnością zadba Buk pospolity „Purpurea Tricolor”. Jego liście na wiosnę są purpurowe, błyszczące, z różowym obrzeżeniem. Później stają się zielone, a brzegi jaśnieją. Szybko rosnące drzewo o ozdobnych liściach to Jesion pensylwański „Aucubifolia”. Młode liście są jasnozielone, z dużą ilością żółtych plam. Jest to dodatkowo odmiana odporna, o małych wymaganiach.

Z krzewów liściastych na uznanie zasługują odmiany klonu palmowego. Odmiana „Dissectum Nigrum” ma brązowoczerwone liście, klapowane i mocno powcinane. Odmiana „Atropurpureum” posiada liście wachlarzowate, powcinane i intensywnie ciemnoczerwone.

Ozdobne liście mają również wszystkie odmiany berberysów. Ich liście są błyszczące, gładkie. W zależności od odmiany, mogą przybierać zabarwienie zielone, czerwone, purpurowe lub żółte. Odmiana „Golden Ring” charakteryzuje się liśćmi purpurowoczerwonymi z żółtym brzegiem, odmiana „Harlequin” – czerwonymi liśćmi z białymi plamami. Niezwykłe są także liście Derenia białego „Spaethii”. Początkowo są one brązowoczerwone, później zielone z żółtym marginesem.

Efektowne ulistnienie posiadają także: odmiany trzmieliny Fortune’a, odmiany krzewuszki cudownej, Ostrokrzew karbowanolistny, Ligustr okrągłolistny, wierzba całolistna „Hakuro-nishiki”. Podobnie w grupie bylin znajdziemy dużą liczbę charakteryzujących się ozdobnymi liśćmi. Będą to: odmiany funkii, dąbrówki rozłogowej, żurawki drobnokwiatowej, gęsiówki kaukaskiej oraz jasnoty plamistej.

A jakie rośliny o ozdobnych liściach Wy wybraliście? Dlaczego zdecydowaliście się na te gatunki? Dajcie nam znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dynia – choroby

Coraz częściej bierzemy się za uprawę dyni w naszych ogródkach przydomowych i na działkach. Uprawiamy je ze względów, między innymi, estetycznych. Stanowią one doskonałą dekorację jesienną i niesamowicie ożywiają nasze ogrody, tarasy itp. Bardzo popularne są dyniowe lampiony. Modne staje się również sadzenie odmian dyń o rozmaitych kształtach. Często są to małe, kuliste owoce lub wydłużone czy spłaszczone formy w różnych barwach.

Ocena efektywności szkoleń wg CIPO – na czym polega?

Pomiar efektywności szkolenia jest bardzo istotnym elementem procesu szkoleniowego. Zależnie od wybranego modelu, jaki ma służyć do oceny, procedura badania będzie przebiegała nieco inaczej, lecz cel jest jednakowy. Chodzi o ustalenie czy i w jakim zakresie inwestycja w szkolenie była opłacalna - z punktu widzenia przedsiębiorstwa.

Zobacz też

Pokrzywka – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka kojarzy się przede wszystkim ze zmianami na skórze, które swoim wyglądem przypominają bąble po oparzeniu się pokrzywą. Najbardziej znana jest postać pokrzywki, u której podłoża leży I typ reakcji alergicznej. Na czym on polega?

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: