Ogród Jak powinien wyglądać ogród ekologiczny?

Jak powinien wyglądać ogród ekologiczny?

-

Bardzo mile widziane w ogrodach ekologicznych są łąki kwietne, tworzone głównie z bylin wieloletnich. Najczęściej zakłada się je zamiast trawnika, aby ograniczyć częstotliwość koszenia. Łąka kwietna to także siedlisko dla wielu motyli, koników polnych oraz ptaków śpiewających.

W ogrodach tego typu bardzo ważną rolę odgrywają również zadrzewienia, skupiska krzewów, zarośla, a także drzewa pojedyncze. Urozmaicają one teren, czyniąc ogród jeszcze ciekawszym. Istotna jest także część ogrodu przyjazna dla ptaków z wieloma budkami lęgowymi. Można posadzić też drzewa i krzewy, których owoce stanowią pokarm dla ptaków. Polecane są: głogi, irgi, berberysy oraz jarzębin. W zbitych grupach roślin, roślinach gęstych ptaki mogą zakładać swoje gniazda. Najlepiej do tego celu nadadzą się odmiany żywotników.

Zarówno małe, jak i duże zwierzęta żyjące w naszym ogrodzie są bardzo cenne. Starajmy się zatem używać jak najmniej środków chemicznych. W walce ze szkodnikami wybierajmy środki pochodzenia naturalnego. Dobrze sprawdzają się wyciągi z pokrzyw oraz tytoniu. Do nawożenia podłoża używajmy gnojówki z pokrzyw, kompostu, obornika oraz zielonego nawozu. Bardzo ważne miejsce zajmuje w ogrodzie więc również kompostownik. Dzięki niemu możemy otrzymać nawóz niemal imitujący czarnoziem.

Nawierzchnię w ogrodzie powinna cechować naturalność. Unikajmy zatem kładzenia bruków na bardzo dużej powierzchni. Wybierajmy raczej płyty kamienne, np. z piaskowca. Wjazdy do garażu lub miejsca parkingowe można utwardzić za pomocą nawierzchni ażurowej. Ścieżki mogą zostać wysypane żwirkiem, piaskiem lub podkreślone podkładami kolejowymi.

Bardzo często zamiast solidnego betonowego ogrodzenia pojawiają się w ogrodach ekologicznych żywopłoty. Najczęściej rośliny nawiązują do sąsiadującego krajobrazu. Są również prowadzone naturalnie, bez formującego cięcia. Jedynym zabiegiem jest cięcie odmładzające, przeprowadzane co kilka lat.

Czy posiadacie ogród ekologiczny? Co było najtrudniejsze w jego stworzeniu? O czym należy pamiętać? Wypowiedzcie się.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z inicjatywy pracodawcy lub pracownika. Pracownik nie jest zmuszony do świadczenia pracy dla określonego pracodawcy, może niemal w każdej chwili (zależnie od okoliczności) rozwiązać umowę o pracę. Jakie obowiązują go zasady?

Co zrobić gdy drukarka drukuje podwójnie? Najczęstszy błąd drukowania

Niejednokrotnie zdarza się, że chcemy wydrukować kilka dokumentów, jednak niespodziewanie drukarka odmawia na jakiś czas posłuszeństwa. Jak ominąć bardzo często spotykany błąd drukowania?

Zobacz też

Pomysły na majówkową imprezę

Wszyscy lubimy długi weekend. Jedni skrzętnie go planują, rezerwując czy to drogie hotele, czy pole namiotowe, inni spędzają go bez większych planów na błogim lenistwie. Grunt, to wrzucić na luz i złapać do kieszeni trochę słońca.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: