Herbata należy do wieczniezielonych roślin z rodzaju kamelia. Wyróżniamy dwie główne jej odmiany: Herbata chińska (Camellia sinensis) oraz Herbata assamska (Camellia assamica). Herbata chińska to zimozielony niski krzew, osiąga wysokość ok. 3 m. Posiada kwiaty biało-żółte. Ich średnica wynosi od 2,5 do 10 cm. Liście długości nawet 15cm początkowo są jasnozielone i pokryte meszkiem, później stają się gładkie, a barwa ciemniejsza. Zwykle z tej odmiany pozyskuje się pączek i dwa liście. Zawiera ona teinę, garbniki, żelazo, fluor oraz witaminy. Herbata assamska jest odmianą o szerokich liściach. Posiada liście ciemnozielone oraz drobne, białe kwiatki.
Chińskie przysłowie brzmi: „Najlepsza herbata pochodzi z wysokich gór”. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ wysokość oraz mgły zapewniają właściwe warunki rozwoju dla herbaty. Potrzebuje ona wilgoci i odpowiedniej temperatury. Duży wpływ na jakość herbaty ma także sam hodowca. Powinna ona zostać zebrana w odpowiednim momencie. Liście najwyższej jakości otrzymamy z pierwszych pędów wiosennych. W krajach o gorącym klimacie młode pędy mogą pojawić się nawet kilka razy w roku. Na czas zimowych miesięcy rośliny przechodzą w stan spoczynku.
Do prawidłowego wzrostu herbata wymaga temperatury w granicach od 10-30 stopni Celsjusza. Wymaga także opadów w ilości 1000-1250 mm rocznie i dobrze wilgotnych, kwaśnych gleb.
W naszych ogrodach uprawa herbaty może okazać się bardzo trudna. W miejscu przeznaczonym pod uprawę należy posadzić kilka większych drzew, które będą chroniły herbatę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. W celu ochrony przed wiatrem, można użyć wiatrochronów. Rośliny należy sadzić w odstępach 1 m. Krzewy nie wymagają regularnego, corocznego cięcia. Potrzebują jedynie cięć odmładzających, wykonywanych co kilka lat. Usuwa się wtedy pędy suche, zniszczone. Pomoże to także utrzymać krzew na odpowiedniej wysokości, ułatwiającej zbiór.
Do prawidłowego rozwoju krzew herbaty będzie potrzebował regularnego podlewania. Krzewy herbaty mogą wydawać plony dobrej jakości nawet do 60-70 lat. Niezwykle pracochłonnym zajęciem jest zbiór herbaty. Aby uzyskać 1 jej kilogram należy zebrać około 2 tysięcy listków herbaty.
Jakie gatunki herbaty znalazły lub znalazłyby się w Waszej hodowli? Które lubicie najbardziej i dlaczego? Wypowiedzcie się!