Rośliny Jak uprawiać herbatę?

Jak uprawiać herbatę?

-

Herbata należy do wieczniezielonych roślin z rodzaju kamelia. Wyróżniamy dwie główne jej odmiany: Herbata chińska (Camellia sinensis) oraz Herbata assamska (Camellia assamica). Herbata chińska to zimozielony niski krzew, osiąga wysokość ok. 3 m. Posiada kwiaty biało-żółte. Ich średnica wynosi od 2,5 do 10 cm. Liście długości nawet 15cm początkowo są jasnozielone i pokryte meszkiem, później stają się gładkie, a barwa ciemniejsza. Zwykle z tej odmiany pozyskuje się pączek i dwa liście. Zawiera ona teinę, garbniki, żelazo, fluor oraz witaminy. Herbata assamska jest odmianą o szerokich liściach. Posiada liście ciemnozielone oraz drobne, białe kwiatki.

Chińskie przysłowie brzmi: „Najlepsza herbata pochodzi z wysokich gór”. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ wysokość oraz mgły zapewniają właściwe warunki rozwoju dla herbaty. Potrzebuje ona wilgoci i odpowiedniej temperatury. Duży wpływ na jakość herbaty ma także sam hodowca. Powinna ona zostać zebrana w odpowiednim momencie. Liście najwyższej jakości otrzymamy z pierwszych pędów wiosennych. W krajach o gorącym klimacie młode pędy mogą pojawić się nawet kilka razy w roku. Na czas zimowych miesięcy rośliny przechodzą w stan spoczynku.

Do prawidłowego wzrostu herbata wymaga temperatury w granicach od 10-30 stopni Celsjusza. Wymaga także opadów w ilości 1000-1250 mm rocznie i dobrze wilgotnych, kwaśnych gleb.

W naszych ogrodach uprawa herbaty może okazać się bardzo trudna. W miejscu przeznaczonym pod uprawę należy posadzić kilka większych drzew, które będą chroniły herbatę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. W celu ochrony przed wiatrem, można użyć wiatrochronów. Rośliny należy sadzić w odstępach 1 m. Krzewy nie wymagają regularnego, corocznego cięcia. Potrzebują jedynie cięć odmładzających, wykonywanych co kilka lat. Usuwa się wtedy pędy suche, zniszczone. Pomoże to także utrzymać krzew na odpowiedniej wysokości, ułatwiającej zbiór.

Do prawidłowego rozwoju krzew herbaty będzie potrzebował regularnego podlewania. Krzewy herbaty mogą wydawać plony dobrej jakości nawet do 60-70 lat. Niezwykle pracochłonnym zajęciem jest zbiór herbaty. Aby uzyskać 1 jej kilogram należy zebrać około 2 tysięcy listków herbaty.

Jakie gatunki herbaty znalazły lub znalazłyby się w Waszej hodowli? Które lubicie najbardziej i dlaczego? Wypowiedzcie się!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak sprzątać łazienkę?

Sprzątanie łazienki powinno być także stałym punktem na liście naszych zadań. Dzięki codziennej pielęgnacji, łazienka może być oazą ciszy, spokoju, naszym prywatnym spa. Aby była nieskazitelnie czysta, nie potrzeba ogromnego wysiłku. Wystarczy odrobina mobilizacji. I trzymanie się planu.

Chrzan tarty – przepis

Ze względu na swoje działanie bakteriobójcze, chrzan jest niezwykle często stosowanym w polskich kuchniach warzywem. I słusznie. Stosowany jako dodatek do wielu potraw wykazuje silne działanie łagodzące niestrawność oraz łagodzi dolegliwości związane z nieprawidłową pracą wątroby czy nerek. Wykazuje działanie moczopędne i oczyszczające. I choć najczęściej kupujemy gotowy chrzan w słoiczku, to nie może on równać się z takim przygotowanym samodzielnie.

Zobacz też

Kotlety kalafiorowe – przepis

Kotlety z kalafiora są doskonałą potrawą dla osób będących na diecie. Kalafior najlepiej smakować będzie ugotowany na parze.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: