Ogród Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami?

Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami?

-

Jednak powróćmy do problemu w ogrodach warzywnych. Tak naprawdę świeżo wysiane nasiona, które stanowią przysmak ptaków, możemy uchronić, stosując kilka bardzo łatwych zabiegów.

Pierwszy sposób to wbicie patyków na każdym z boków obsianego poletka. Następnie łączymy stojące naprzeciwko siebie patyki za pomocą sznurka i przyczepiamy do nich gałązki jakiejś kolczastej rośliny. Może to być: mahonia, ostrokrzew, róża czy berberys. Co prawda nie wygląda to ładnie, jednak skutecznie zabezpiecza nasze plony.

Ptaki możemy również odstraszać dzięki innej metodzie. Na gałązkach drzewek i krzewów owocowych wieszamy po dwa lub trzy kawałki folii aluminiowej, najlepiej na długich nitkach. Folia odstrasza ptaki na dwa sposoby. Po pierwsze szeleści poruszana przez wiatr, jak również odbija promienie słoneczne. Istnieje również minus tej metody. Po upływie pewnego czasu, ptaki przyzwyczajają się do tej „ozdoby” i nie jest ona już tak skuteczna.

strach na wróble

Fot. sxc.hu

Możemy również posłużyć się strachem z taśmy magnetofonowej. Ptaki bardzo nie lubią czarnej i błyszczącej taśmy magnetofonowej. Przywiązujemy zatem jeden jej koniec na krzewie malin, a drugi puszczamy luźno. Dźwięk, który wydaje taśma na wietrze odstrasza latających intruzów. Jednak tak jak w przypadku folii aluminiowej, ptaki po pewnym czasie przyzwyczajają się do obecności tego hałasu.

Ptaki równie często jak nasiona, wyjadają uprawy. Aby temu zapobiec, należy pociąć na kawałki siatkę ogrodniczą PCV. Kawałki powinny odpowiadać długością rowkom na grządkach. Nadajemy im owalny kształt tunelu i ustawiamy nas poszczególnymi roślinami. Kolejnym, dość nowatorskim sposobem, jest odstraszenie ptaków za pomocą sylwetek ptaków drapieżnych. Metoda ta polega, na ustawieniu w miejscu widocznym, naturalnej wielkości sylwetki jastrzębia lub sokoła.

Niektórzy ogrodnicy stosują również metodę hukową. Jest to obecnie chyba najczęściej stosowana metoda. Jednak ma ona bardzo dużo wad. Przede wszystkim, ptaki po pewnym czasie przyzwyczajają się do huku, a ponadto jest to metoda bardzo uciążliwa dla środowiska, zwłaszcza na terenach zabudowanych, kiedy to huk staje się denerwujący dla zamieszkujących okolicę ludzi.

Jak widać, skuteczność metod maleje wraz z czasem, kiedy ptaki zaczynają się do nich przyzwyczajać. Najlepiej zatem, stosować kilka sposobów na zmianę.

Jakie ptaki są zmorą Waszego ogrodu? Jak się przed nimi chronicie?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Makijaż do oczu zielonych

Posiadaczki tęczówek w tym kolorze maja możliwość doboru cieni w naprawdę szalonych i soczystych barwach. Wybór cieni im pasujących jest ogromny: brązy, żółcie czy zielenie – od ciemnych do tych najjaśniejszych.

Zabawy dla rocznego dziecka

Zabawa jest dla dziecka głównym zajęciem, podobnie jak praca dla dorosłych. Ciekawe świata maluchy potrzebują dużego zainteresowania, aby wykorzystać swój potencjał. Nie trzeba wcale kupować kosztownych zabawek, aby szkrab świetnie się bawił.

Zobacz też

Jak ułożyć dietę?

Właściwa, zbilansowana, dobrana w zależności od wieku, płci, trybu życia i specjalnych predyspozycji dieta to bardzo ważny element higienicznego i zdrowego trybu życia. Dzięki niej nasz organizm otrzymuje wszelkie potrzebne mu składniki, witaminy i mikroelementy.

Jak wybrać wózek widłowy wysokiego składowania? Sprawdź!

Planujesz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Zanim zaczniesz szukać, dowiedz się, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się do...

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas...

Może Cię zainteresuje: