Do stworzenia naturalnej bariery dźwiękowej należy wybrać rośliny, które nie zrzucają liści na zimę. Dzięki temu będą one użyteczne dla nas tak w okresie letnim, jak i zimowym. Szpaler roślin wysokich idealnie redukuje hałasy wydobywające się spoza granic naszego ogrodu. Jednak na obszarach małych może się okazać, że zajmują one zbyt dużo miejsca. W takich przypadkach należy posadzić bardzo gęsty żywopłot. Dobrze jeżeli posadzimy ze sobą rośliny o dużych liściach, które będą eliminowały tony niskie oraz rośliny o liściach drobniejszych, te z kolei eliminują tony wysokie. Bardzo dobrą podstawą jest podwójna bariera, stworzona z wysokich rododendronów, które sadzimy na glebie kwaśnej ewentualnie na podłożach zasadowych kalina sztywnolistna, która posiada duże, wiecznie zielone liście. Jedne i drugie należy połączyć z ostrokrzewami, mahoniami lub iglakami takimi jak tuje czy cyprysiki lub jałowce.

Prywatna oaza ciszy
Jeżeli posiadamy duży ogród i na jego obszarze znajdzie się miejsce na ławkę, to doskonałym pomysłem jest zasadzenie wokół niej (najlepiej na obrysie owalnym) cisów lub innych iglaków np. jałowców czy też ligustru. Po kilku latach odpowiedniej pielęgnacji oraz odpowiedniego przycinania, żywopłot stanie się wysoki i bardzo gęsty. Zatem nasza ławeczka stanie się miejscem ciszy i spokoju, idealnym do relaksu z książką.

Uwaga!

Jeżeli podczas słonecznych dni przyjemność sprawia nam odpoczynek na świeżym powietrzu w ogrodzie, to znakomicie pomogą nam w tym wodne urządzenia. Wszelkiego rodzaju oczka wodne, fontanny czy kaskady niwelują hałas jak również działają nadzwyczaj relaksująco i kojąco.

Jak duży jest Wasz ogród? Ile czasu poświęcacie na jego pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRośliny na taras – pielęgnacja
Następny artykułJak pozbyć się gołębi z balkonu?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here