Skarpa stanowi zazwyczaj swoiste przejście przy różnicy poziomów w terenie. Jej nachylenie oraz wysokość uzależnione są od rodzaju gleby jaką dysponujemy w ogrodzie oraz od nachylenia. Nachyleniem skarpy nazywamy stosunek jej wysokości do szerokości. Zatem skarpa o nachyleniu 1:1 będzie miała np. 2 metry szerokości i 2 metry wysokości. W zależności od rodzaju gleby, stosuje się również różne nachylenia. Gdy do budowy skarpy używamy gleby bardzo lekkiej, piaszczystej, wówczas nachylenie powinno być łagodne, najlepiej o stosunku 1:4 (szerokość – podstawa jest czterokrotnie większa niż wysokość).

Na glebach cięższych, gliniastych stosujemy nachylenie strome, zazwyczaj o stosunku 1:1. W ogrodach jednak praktycznie przyjęto zasadę, że najlepiej zastosować proporcje 1:1,5 lub 1:2. Zdarza się, że nachylenie podyktowane jest pewną koniecznością, np. kiedy dysponujemy zbyt małą ilością miejsca i nie możemy stworzyć łagodnego nachylenia – w takiej sytuacji do budowy nasypu stosujemy glebę cięższą, najlepiej gliniastą, lepką.

Do stworzenia podłoża skarpy możemy wykorzystać ziemię pochodzącą z głębszych warstw wykopu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ziemi na skarpie przed spłukaniem jej przez deszcz. Robimy to poprzez formowanie podłoża w kształcie schodków (użyjmy do tego np. gliny) lub zastosowaniu murka oporowego.

Na wierzchnią warstwę naszej skarpy nawozimy żyzną ziemię, najlepiej wymieszaną z kompostem. Celem nadania regularnego kształtu skarpie, musimy dokładnie wyznaczyć jej szerokość i wysokość. Na jej górnych i dolnych krawędziach wbijamy kołki pomiarowe. Kołek górny i dolny powinny znajdować się dokładnie naprzeciw siebie, tak żeby można było precyzyjnie sprawdzić pochylenie stoku. Skarpy buduje się jesienią (podobnie jak inne nasypy). Samo modelowanie nawierzchni wykonujemy wczesną wiosną, przed zasianiem trawnika lub rozłożeniem darni w rolce.

Skarpa kwiatowaŹródło: Photoxpress.com

Skarpy kwiatowe to hybryda zwykłej skarpy i murka kwiatowego. Od murków i zwykłych nasypów ziemnych różni je jednak fakt, iż mają łagodniejsze nachylenie, a ich powierzchnię wykłada się luźno i nieregularnie rozłożonymi kamieniami. Kamienie zagłębiamy na 3 ich wysokości w ziemi (dodatkowo ustabilizuje to skarpę i uchroni rośliny przed osuwaniem się podczas opadów). Roślinki nasadzamy w szczelinach pomiędzy kamieniami.

Zaletą skarp kwiatowych jest dużo mniejsze zużycie kamienia, aniżeli podczas budowy murka. Możemy używać kamieni o różnym kształcie, wielkości czy rodzaju. Ich powierzchnia i tak bardzo szybko zostanie zarośnięta przez zwartą roślinność.

DLaczego chcecie skarpę w ogrodzie? Co Wam się podoba w takim rozwiązaniu?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zaprojektować oczko wodne?
Następny artykułJakie ciasta upiec na Wielkanoc?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here