Bardzo często w ogrodach spotykamy grille przenośne. Ich zaletą jest fakt, że możemy grillować w każdym dowolnym miejscu w ogrodzie. Możemy go postawić zarówno na tarasie, jak i na trawie podczas rodzinnego pikniku. Mniejsze grille, składane z łatwością zmieszczą się do samochodu. Dodatkowo, grille turystyczne walizkowe posiadają zamknięcie, dzięki któremu grill można łatwo i szybko schować do samochodu bez konieczności czyszczenia. Grille przenośne, turystyczne z reguły są blaszane. Są one lekkie i tanie. Jednak szybko ulegają korozji.

Zdecydowanie dłuższą żywotność mają żeliwne grille. Niestety ich wadą jest kruchość i ciężar. Łatwe i szybkie rozpalanie jest możliwe z kolei w grillach gazowych. Dodatkowo możemy regulować lub utrzymywać wymaganą temperaturę. Za tym rodzajem grilla przemawia także niższy koszt eksploatacji niż w przypadku grilla węglowego. Do tego tłuszcz jest całkowicie odprowadzany, a mięso się nie pali, ponieważ nie ma płomieni. Aby wzbogacić i utrwalić aromat potraw jak w przypadku tradycyjnego grillowania, można poukładać na ruszcie kawałki drewna głównie z drzew wiśni czy jabłoni.

Podobnie jest w przypadku grilla elektrycznego. Wymaga on jednak zasilania elektrycznego, z czym wiąże się grillowanie tylko w przystosowanych do tego celu miejscach.

Dla posiadaczy ogrodów przydomowych idealnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie grilla stacjonarnego. Najczęściej są to grille murowane. Stanowią one niezwykle efektowną część ogrodu oraz stają się jego elementem, podnoszą jego wartość. Dobrze jest, by sposób wykonania, forma czy użyte materiały łączyły się z innymi elementami ogrodu i wpisywały w jego całość. Wybierając miejsce na grilla stacjonarnego, bierzmy pod uwagę odległość od domu oraz bliskość sąsiadów. Nie lokalizujmy także grilla pod drzewami. Idealnym rozwiązaniem jest projektowanie grilla razem z altaną lub innym miejscem wypoczynkowym.

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy obok postawić także wędzarnię czy piec chlebowy. Zadbajmy także o to, by grill posiadał duży blat oraz komorę na akcesoria do grillowania i na drewno. Warto także zadbać o nawierzchnię wokół grilla. Może ona nawiązywać do nawierzchni użytej w całym ogrodzie.

A czym Wy kierowaliście się w wyborze grilla? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przechowywać mięso w zamrażarce?
Następny artykułJak dodać sobie lat fryzurą? Videoporada

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here