W lecie pogoda nam sprzyja, zatem coraz więcej czasu możemy spędzać na zewnątrz. Warto wybrać się do ogrodu i otoczyć go jak najlepszą opieką.

Czerwiec

Przede wszystkim przyjrzyjmy się dokładnie różom, to właśnie teraz okaże się, czy rośliny zostały zaatakowane przez choroby i szkodniki. Ich regularna obserwacja pomoże nam w miarę szybko zareagować i je wyleczyć.

Czerwiec jest również idealnym miesiącem, aby posadzić dalie, amarylisy, pierwiosnki oraz irysy. Należy również użyźnić glebę, możemy np. zakupić patyczki azotowe i rozłożyć je w ogrodzie. Oczywiście niezbędne jest regularne odchwaszczanie rabat kwiatowych. Jeżeli będziemy chcieli rozszczepić i przyspieszyć kwitnienie rododendronów i azalii, zróbmy to właśnie teraz. Tniemy małe i miękkie gałązki (nacięcie robimy w centralnej części pędu, pod katem ostrym). Następnie wkładamy gałązkę, stroną nacięcia do ziemi. Wystającą cześć przywiązujemy sznureczkiem do palika. Nowa, nacięta gałązka szybko się ukorzeni, a my będziemy mieli całkiem za darmo nową roślinkę. W okresie od późnego czerwca do wczesnego lipca następuje bujny rozkwit większości kwiatów. Kiedy rośliny przekwitają, należy je przyciąć i przygotować na kolejny sezon. Pamiętajmy również o systematycznym przycinaniu trawnika.

Lipiec

Jeżeli posadziliśmy w naszym ogrodzie zioła, to właśnie teraz należy ich używać do przyprawiania naszych dzieł kulinarnych. Podczas oglądania roślin ozdobnych usuńmy wszystkie chore, martwe i pożółkłe liście. Wszystkie zebrane nasiona zachowajmy, przydadzą się nam w kolejnym sezonie do rozszerzenia naszej kwiatowej kolekcji. Jeżeli systematycznie będziemy przycinać zwiędłe kwiaty, to na ich miejscu rozwiną się nowe.

Sierpień

Kolejny miesiąc, sierpień jest idealnym momentem, aby zapracowany ogrodnik mógł usiąść w ogrodzie i podziwiać swoje dzieło. Jednak nie można zapominać o regularnym podlewaniu, odchwaszczaniu, sprawdzaniu czy na roślinach nie rozpanoszyły się szkodniki, jak również nawożeniu. Zabieg odchwaszczania jest bardzo ważny, ponieważ tzw. rośliny inwazyjne (chwasty), konkurują z kwiatami o wodę i składniki mineralne w podłożu, nie wspominając już o ważnych i istotnych względach estetycznych. Sierpień jest również odpowiednim miesiącem, aby ścinać i suszyć kwiaty i zioła oraz zbierać nasiona. Jeżeli mamy w naszym ogrodzie lilie, to właśnie teraz je rozmnóżmy. Ważne jest również, aby cały czas nawozić róże i użyźniać ziemię dalią. W ogrodach warzywnych możemy posadzić jarmuż.

Jak będzie wyglądał Wasz ogród? Ile czasu możecie poświęcić na jego pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szybko awansować w pracy?
Następny artykułJakie prace w ogrodzie na wiosnę?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here