Przede wszystkim w tym miesiącu rozmnażamy rośliny cebulowe, zwłaszcza te wczesnowiosenne. Należą do nich m.in. przebiśniegi, ranniki, cebulice. Cebule tych roślin wykopujemy i rozdzielamy sadząc w różnych miejscach w naszym ogrodzie. To dobry czas aby bezpośrednio do gruntu wysiać wiele warzyw: koper, pietruszkę, rzodkiewkę, marchew, szczypiorek, burak ćwikłowy czy groch i bób. Pikujemy rośliny jednoroczne wysiane wcześniej do inspektów oraz rozpoczynamy ich hartowanie. Pod koniec kwietnia możemy bezpośrednio do gruntu wysiać takie rośliny jak np.: nagietki, nasturcje, godecję, słoneczniki, smagliczki.

W tym miesiącu do życia budzą się róże, z czym wiąże się też kilka zabiegów. Między innymi powinniśmy zdjąć osłony z roślin. Kwiecień jest miesiącem cięcia róż. Przycinamy pędy słabe, suche i chore. Na koniec możemy podsypać róże kompostem lub specjalnym nawozem do róż. Teraz możemy także sadzić nowe krzewy róż.

Powinniśmy także przyciąć na wysokość około 10 cm wszystkie gatunki traw pampasowych, rozplenicy, trzcinnika. Jest to zabieg poprawiający również estetykę w ogrodach, ponieważ nowo powstałe zielone źdźbła udekorują teren.

Zajmijmy się także naszymi stawami, oczkami wodnymi czy innymi akcentami wodnymi. Wyjmujemy między innymi styropianowe krążki, dzięki którym podczas zimy nasz zbiornik nie zamarzł całkowicie. Usuwamy martwe części roślin.

W kwietniu możemy także formować rośliny, w tym celu usuwamy wraz z pędem 2-4 szczytowe listki. Możemy także uszczykiwać wierzchołki. W tym miesiącu możemy także zacząć hartować nasze młode siewki np. gatunków jednorocznych. W celu aklimatyzacji roślin doniczki wystawiamy na dwór w pogodne dni. Stanowisko powinno być osłonięte i nienasłonecznione. Dzięki temu rośliny przyzwyczają się do chłodnych wiatrów i ostrego słońca. Pamiętajmy o tym, aby doniczki na noc wstawiać do domu.

Uwaga!

Geranie również potrzebują naszej uwagi. Przesadzamy je do świeżej ziemi i wystawiamy na słoneczne stanowisko. Zeschnięte pędy roślin przycinamy do zdrowej tkanki. Podlewanie geranii rozpoczynamy od niewielkiej dawki wody, zwiększamy ją w miarę wzrostu roślin.

W kwietniu wykonujemy także zabiegi na iglakach przeciwko mszycom i ochojnikom, przeglądamy również pąki jabłoni w celu eliminacji kwieciaka jabłkowca. Przeprowadzamy także lustrację różaneczników na obecność plamistości i zamierania liści.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie prace w ogrodzie w marcu?
Następny artykułJakie prace w ogrodzie w maju?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here