Wiele pracy czeka nas nie tylko w ogrodzie ozdobnym, także w sadzie, warzywniku czy balkonie. Jeśli temperatura się ustabilizuje powyżej zera, możemy zdejmować lub rozchylać zimowe osłony tj. włókniny na roślinach. Marzec to idealny czas na przesadzanie drzew i krzewów. Pamiętajmy, by dostarczyć roślinom dużej ilości wody. Możemy także posadzić żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę. Na żywopłotach sadzonych wcześniej możemy zastosować cięcie formujące.

Podczas ciepłej i suchej pogody tniemy drzewa i krzewy kwitnące latem i jesienią. Używajmy do tego dobrej jakości narzędzi ogrodniczych, przede wszystkim dobrze naostrzonych. Wycinamy pędy chore, suche, martwe, zdeformowane. Prześwietlamy również krzewy róż pnących, wielkokwiatowych. W cięciu prześwietlającym ważne jest, by pozbyć się krzewów rosnących do wewnątrz rośliny oraz krzyżujących się.

Pozbądźmy się teraz nadziemnych części bylin, które nie wyglądają estetycznie. Przycinamy je tuż nad ziemią, sprawdźmy, czy nie mają oznak chorób. Chore części roślin palimy, w żadnym wypadku nie wrzucamy ich do kompostownika.

Do najważniejszych zajęć pielęgnacyjnych trawnika należy wygrabienie martwych jego części, liści, gałązek, śmieci itp. Możemy wyrównać zagłębienia i dosiać trawę w tych miejscach. Teraz także nawozimy trawniki oraz wałujemy ich powierzchnię. Najlepiej będzie, gdy użyjemy nawozów wieloskładnikowych bogatych w azot, magnez, potas, fosfor. Trawniki powinniśmy napowietrzyć. W tym celu należy użyć aeratora lub – w przypadku mniejszych powierzchni – nakłuć ziemię np. widłami.

Uzupełniamy ubytki kory na rabatach wokół roślin. Kora ozdobna utrzymuje wilgoć w glebie, ogranicza rozwój chwastów, a także ma walory wizualne.

Pod koniec marca bezpośrednio do gruntu wysiewamy czarnuszkę, chaber czy maki. Przez podział rozmnażamy takie rośliny jak: liściaste piękności funkie oraz liliowce, rudbekie, ostróżki.

Uwaga!

Również rośliny domowe wymagają większej pielęgnacji i uwagi. Możemy je obficiej podlewać, zraszać, a nawet nawozić. Dobrym rozwiązaniem jest szczepionka mikoryzowa do roślin doniczkowych. Zastosowanie mikoryzy przyczyni się do zwiększenia kondycji roślin, bardziej obfitego kwitnienia. Ponadto zwiększy odporność na patogeny. Utratom wody natomiast sprzyja tzw. hydrożel. Hydrożele zapobiegają usychaniu roślin oraz zmniejszają częstotliwość podlewania.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić notes? Handmade
Następny artykułJakie prace w ogrodzie w kwietniu?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here