Ogród Ogród warzywny na początkujących – podstawowe informacje

Ogród warzywny na początkujących – podstawowe informacje

-

Obecnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę jak duże znaczenie ma jakość żywności, którą spożywamy. Zdarza się, że warzywa, które kupujemy w sklepach zawierają minimalne ilości składników odżywczych, są natomiast przepełnione toksynami niebezpiecznymi dla naszego zdrowia. Słaba jakość dostępnej na rynku żywności sprawią, że coraz więcej osób decyduje się na założenie ogrodu i uprawę warzyw na własne potrzeby. Co warto wiedzieć przed założeniem ogrodu warzywnego? – podpowiada sklep z nasionami W Legutko

W jakim miejscu założyć ogród warzywny?

Miejsce, w którym możemy założyć ogród warzywny jest w dużej mierze uzależnione od warzyw, jakie chcemy posadzić. Jeżeli jesteśmy zainteresowani gatunkami warzyw, które potrzebują słonecznego, osłoniętego od wiatru stanowiska – w takim właśnie miejscu powinniśmy umieścić ogród warzywny. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby zakładać ogrody w miejscach nasłonecznionych, gdyż dzięki stałemu dostępowi do słońca warzywa szybciej dojrzewają.

Weźmy pod uwagę również jakiej powierzchni potrzebują konkretne warzywa. Przykładowo, gdy chcemy uprawiać dynię, musimy posiadać duży ogród (warzywo to bardzo intensywnie się rozrasta). W przypadku gdy dysponujemy jedynie niewielkim kawałkiem ziemi, lepiej jest wybierać takie warzywa, które nie potrzebują wiele miejsca.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodem warzywnym nie powinny przesadzać z jego wielkością i ilością warzyw. Często nie zdajemy sobie sprawy, że prowadzenie takiego ogrodu wiąże się z dużymi nakładami pracy (będzie ona tym cięższa, gdy nie mamy doświadczenia). Na początek w zupełności wystarczy nam mały ogródek (maksymalnie 20 metrów kwadratowych powierzchni).

Zadbajmy o odpowiednią glebę

Zaleca się, żeby gleba w ogrodzie warzywnym była żyzna. W razie potrzeby możemy ją jeszcze wzbogacić przy użyciu obornika lub kompostu. Sprawdźmy również jakie wymagania mają warzywa, które chcemy posadzić i w miarę możliwości dostosujmy do nich podłoże.

Jakie warzywa wybrać do ogrodu warzywnego?

Jedną z najważniejszych zasad podczas tworzenia ogrodu warzywnego jest wybór takich warzyw, które wykorzystamy w swojej kuchni. Nie wybierajmy konkretnych warzyw tylko dlatego, że są modne, czy łatwe w uprawie (chyba, że chcemy je sprzedawać).

Dobrym (ale nie niezbędnym) wyborem dla początkującego ogrodnika są takie warzywa jak rzodkiewka, pietruszka, czy koper. Wielką zaletą tych warzyw jest krótki okres wegetacji i łatwość w uprawie. Jeżeli jesteśmy osobami ambitnymi i mamy więcej wolnego czasu, możemy pozwolić sobie na posadzenie pomidorów i sałaty.

Warzywa z nasion i rozsady

Jako początkujący ogrodnicy musimy zdawać sobie sprawę, że część warzyw można sadzić z nasion, natomiast inne tradycyjnie uprawiane są z rozsady. Popularnymi warzywami uprawianymi z rozsady są seler, pomidory, a także różnego rodzaju warzywa kapustne. Z nasion możemy posadzić marchewkę, pietruszkę, warzywa strączkowe, rzodkiewkę, czy szpinak. 

Pamiętajmy, żeby kupować nasiona warzyw pochodzące od sprawdzonych producentów. Jedynie w przypadku takich nasion możemy mieć pewność, że zostały one pozyskane z ekologicznych upraw i są bezpieczne dla naszego zdrowia. Nasiona renomowanych producentów to również gwarancją wysokich plonów. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie nasiona, które sadzimy wykiełkują. Duża część z nich posiada zdolność kiełkowania jedynie przez określony czas. Z tego względu przed zakupem zawsze należy sprawdzić termin ważności nasion.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Problemy podczas szkoleń – jak sobie z nimi radzić?

Największym błędem jest życzeniowe myślenie, że przy zaplanowaniu jak najlepszej organizacji szkolenia, problemów da się uniknąć. Zawsze istnieje ryzyko, że mogą się pojawić. Sposób poradzenia sobie z nimi jest uzależniony od wielu czynników takich jak rodzaj problemu, jego wielkość czy znaczenie dla projektu. W jego pokonaniu pomogą pomóc, m. in. umiejętności interpersonalne czy wdrożenie przygotowanych wcześniej awaryjnych rozwiązań.

Jak jest zbudowany aparat cyfrowy?

Aparaty cyfrowe nie różnią się specjalnie budową od tradycyjnych aparatów analogowych. Największe różnice widoczne są z tyłu korpusu, gdzie pojawił się nieobecny do tej pory w aparatach wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

Zobacz też

Czym jest, czym zajmuje się Fundusz Pracy?

Pod pojęciem Funduszu Pracy kryje się państwowy fundusz celowy. Na mocy ustawy zastąpił on Państwowy Fundusz Aktywacji Zawodowej, który istniał do 1989 roku. Do celów FP należą promocja zatrudnienia, aktywizacja zawodowa oraz łagodzenie skutków bezrobocia.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: