Ogród Rośliny cieniolubne do ogrodu

Rośliny cieniolubne do ogrodu

-

W otoczeniu dużych drzew można zastosować rośliny zadarniające znoszące cień. Należy do nich Barwinek pospolity (Vinca minor). Jest to zadarniająca, płożąca i w dodatku wieczniezielona krzewinka. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście raz niebieskie pięciopłatkowe kwiaty. Znajduje zastosowanie w parkach, ogrodach, na cmentarzach. To jedna z najcenniejszych roślin okrywających podłoże pod koronami drzew. Równie ekspansywną i rozłogową rośliną jest Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria). Roślina ta jest wykorzystywana do pokrywania dużych powierzchni. Posiada jasnozielone liście z kremową obwódką.

Jako rośliny okrywowe zastosowania znajdują także Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) oraz Runianka japońska (Pachysandra terminalis). Runianka to zimozielona krzewinka tworząca kobierce do wys. 30 cm. Posiada liście zielone i błyszczące lub zielone z białym obrzeżeniem. Pod osłoną dużych drzew tworzą duże plamy. Dąbrówka to półzimozielona bylina z nadziemnymi rozłogami. Jej ozdobą są liście, które mogą być wiśniowe, różowo-purpurowe lub wielobarwne. Kwiaty są niebieskie o wydłużonych kwiatostanach. Doskonale nadaje się nie tylko do zadarniania większych powierzchni, ale także jako roślina obwódkowa, do ogrodu skalnego i pojemników.

Do krzewów dobrze rosnących w cieniu należy np. Mahonia pospolita (Mohonia aquifolium). Jest to zimozielony krzew osiągający wys. 1 m. Jego cechą charakterystyczną są grube, kłujące i kolczastoząbkowane liście. Kwiaty są złotożółte. Mahonia to łatwo adaptująca się roślina. Krzewem cieniolubnym jest również Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium). Posiada on kłujące ciemnozielone liście i ozdobne owoce. W osłoniętych miejscach poradzi sobie także Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei). To zimozielony płożący krzew. Ma liście ciemnozielone z żółtą obwódką lub z żółtym dominującym środkiem. Toleruje wszystkie gleby. Dobrze rośnie pod koronami drzew, ma tendencję do wspinania się do wys. ok 3 m. Polecany także do pojemników oraz ogrodów skalnych.

Jakie rośliny cieniolubne wybraliście do swoich ogrodów? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kremówka papieska – przepis

Kariera kremówki zwanej papieską rozpoczęła się 16 czerwca 1999 roku, kiedy to papież Jan Paweł II wspomniał w czasie spotkania z mieszkańcami Wadowic o tym, jak w młodości chodził do cukierni właśnie na kremówki.

Quiche ze szpinakiem i marchewką – przepis

Jeśli ktoś nie spotkał się nigdy z takim daniem jak quiche, warto wyjaśnić, że jest to rodzaj nadziewanego warzywami i „sosem” jajeczno-śmietanowym ciasta. Ciasto jest kruche i wyborne. Dziś polecamy jego wersję z marchewką i szpinakiem.

Zobacz też

Refluksy moczowodowe u dzieci – objawy, rozpoznanie

Refluksy moczowodowe są zaliczane do wad wrodzonych, które dotyczą układu moczowego. Wady w obrębie układu moczowego są częstymi nieprawidłowościami, które występują u dzieci. Refleksy moczowodowe polegają na odpływie wstecznym moczu.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: