Do światłolubnych roślin z grupy bylin należy Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea). Jest to bylina o sztywnych pędach do wysokości 1 m. Posiada koszyczki kwiatowe z kolczastym środkiem i białymi lub purpurowymi kwiatami języczkowymi. Słonecznych stanowisk wymagają także Krwawniki wiązówkowate (Achillea filipendulina) i Krwawniki pospolite (Achillea millefolium). Są to wysokie byliny o kępiastym pokroju, ze sztywnymi, wyprostowanymi pędami. Posiadają telarzykowate kwiatostany drobnych koszyczków o barwie jasnoróżowej, ciemnoróżowej, białej i żółtej. Przy tych roślinach konieczne jest usuwanie przekwitających kwiatostanów, aby nie dopuścić do samosiewu. Krwawniki znajdują zastosowanie na łąkach kwietnych, rabatach a także w bukieciarstwie, do suchych bukietów.

Do bylin lubiących światło należy także Żurawka krwista (Heuchera sanguinea). Jej ozdobą są intensywnie ciemnoczerwone lub fioletowo-srebrzyste liście. Żurawki nadają się na obwódki w ogrodzie, do zadarniania większych powierzchni. Znajdują zastosowanie także w ogródkach skalnych. Miejsc słonecznych będą wymagały również odmiany Słoneczniczka szorstkiego (Heliopsis helianhoides var. scabra). Słoneczniczek posiada złotożółte koszyczki o średnicy ok. 10 cm. Kwitnie bardzo długo i obficie, od lipca do jesieni. Nadaje się do ogrodu na rabaty oraz na kwiat cięte.

Bardzo dobrze rośnie na słońcu Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia filgida). Jest to okazała i kępiasta bylina, osiągająca wysokość ok. 60 cm. Jej cechą charakterystyczną są złotożółte koszyczki o czarnych środkach. Dobrze na słonecznych stanowiskach rosną i kwitną pnącza: Powojnik (Clematis), Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda), Milin amerykański (Campsis radicans).

Z krzewów liściastych słoneczne stanowisko preferuje Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix parviflora). Posiada on pędy ciemnobrązowe i różowe kwiaty zebrane w wąskie grona. Jest to gatunek bardzo wytrzymały na suszę i zasolenie gleby. Jest bardzo dekoracyjny w czasie kwitnienia. Krzewami lubiącymi słoneczne rabaty są także Lilaki pospolite (Syringa vulgaris). Posiadają kwiaty od jasnoróżowych do fioletowych. Rośliny te dobrze znoszą okresy suszy.

Cenną i niewymagającą rośliną jest także Tawuła japońska (Spiraea japonica). Ma niewielkie wymagania glebowe oraz doskonale znosi wszelkie zanieczyszczenia. Idealnie nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty, nasadzenia miejskie.

Jakie rośliny światłolubne wybraliście do swoich ogrodów? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRośliny ogrodowe dla ptaków
Następny artykułRośliny cieniolubne do ogrodu

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here