Tak naprawdę w naszych ogrodach możemy niemal przez cały rok spotykać ptaki. Większość z nich na zimę odlatuje do cieplejszych krajów, ale istnieje kilka gatunków, które na zimę przylatują właśnie do nas. Należą do nich m.in.: Jemiołuszka (Bombycilla garrulus), która żeruje głównie na jarzębinie. Aby zaprosić ptaki do naszych ogrodów i zatrzymać jak najdłużej, powinniśmy przede wszystkim poznać zasady prawidłowego dokarmiania, powiesić na drzewach budki lęgowe oraz posadzić kilka roślin, które je zwabią.

Mając na uwadze zimowe miesiące, powinniśmy wzbogacić ogrody o drzewa i krzewy owocowe. Rośliny takie jak głogi, irgi, berberysy i jarzębiny zapewnią naszym ptakom późno dojrzewających owoców. Swoje gniazda ptaki mogą założyć w krzewach żywotników, jałowców, także w gęstych żywopłotach, np. ligustru. Również rośliny pnące mogą stać się miejscem, gdzie ptaki będą zakładały gniazda. Sadzenie roślin w grupach i tworzenie swego rodzaju gęstwin również sprzyja pojawianiu się ptaków w ogrodzie.

Czarnych, błyszczących owoców dostarcza Czeremcha zwyczajna (Padus avium). Owoce Czeremchy są niesamowitym przysmakiem dla szpaków, ptaki te cenią je sobie bardziej niż owoce wiśni. Dodatkowo, roślina ta uważana jest za leczniczą, można sporządzać z niej także nalewki. Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) posiada niezwykle ozdobne czerwonopomarańczowe owoce, które dostarczają ptakom pokarmu bogatego w związki odżywcze. Aronia czarna (Aronia melanocarpa) dostarcza owoców o ciemnogranatowej barwie, o bardzo aromatycznym i słodkim miąższu. Pokarmu dostarcza również Głód dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) w postaci kulistych ciemnoczerwonych owoców. Z owoców głogu można robić także wino, przetwory, dżemy itp.

Ptaki w naszych ogrodach prócz pokarmu będą szukać także schronienia. Dobrym pomysłem jest posadzenie gęstych krzewów o wysokości co najmniej 1,5 m. Ptaki będą mogły się w nich schronić przed drapieżnikiem. Dobrym schronieniem będą krzewy róż oraz irgi.

Powodów, dla których warto mieć ptaki w ogrodzie, jest bardzo dużo. Jednak najbardziej przemawia za tym fakt, że dzięki nim mamy kawałek dzikiej przyrody na własnym kawałku zieleni.

Jakimi roślinami zwabiacie ptaki do swoich ogrodów? Dajcie znać w komentarzu

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak powstaje miód pszczeli?
Następny artykułRośliny światłolubne w ogrodzie

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here