Najprostszym i najtańszym zarazem materiałem są wszelkiego typu posypki. Do posypki możemy użyć grysu, który dostępny jest w różnych kolorach. Najczęściej stosuje się grys czarny, szary lub biały. Jednak utrzymanie tego ostatniego wymaga dużo pracy. Chodniki można wysypać także grubym piaskiem lub drobnymi kamieniami. Dobrym pomysłem jest ułożenie pod taką ścieżką np. włókniny. Będzie ona ograniczać przerastanie trawy czy chwastów.

Często w ogrodach wykorzystywane są kostki brukowe. Nawierzchnia z tego materiału spełnia wszystkie najważniejsze wymagania: jest łatwa w pielęgnacji, utrzymaniu czystości, jest też trwała. Wiąże się to niestety także z jej wyższą ceną. Musimy pamiętać również o dodatkowych materiałach jak np. piasek.

Bardzo popularne w ostatnich latach są kostki granitowe. Najczęściej stosuje się kostki o wymiarach 8×11 cm lub 4×6 cm. Wydajność mniejszej kostki wynosi ok. 9m2, większej ok. 5m2 – jest ona jednak łatwiejsza w układaniu.

Równie często w naszych ogrodach pojawiają się płyty kamienne. Wyglądają one bardzo efektownie, zwłaszcza na trawniku. Są bardzo proste do ułożenia. Niekiedy wystarczy jedynie odciąć kawałki darni, a miejsca pod płyty wysypać piaskiem. Dla lepszej trwałości można położyć płyty na zaprawę betonową. Popularne są płyty z łupków, piaskowców, granitu czy serpentynitu. Możemy wybierać spośród różnych kolorów i wielkości. Ważne jest jedynie to, by choć jedna powierzchnia była w miarę płaska. Dużo tańsze mogą okazać się kawałki łupanego kamienia polnego.

Bardzo naturalnie na terenach zielonych wygląda drewno. Cechuje je lekkość, łatwość montażu, modyfikowania kształtu i cena. Jednak jest to materiał posiadający niską odporność na warunki atmosferyczne. Będzie wymagał regularnej impregnacji, najlepiej metodą ciśnieniową. Dużo trwalsze jest drewno egzotyczne, jednak wykorzystywane jest ono głownie na tarasy.

Wjazdy do garażu, powierzchnia pod wiatą na samochody może zostać wylana cementem. Jest to bardzo trwały materiał, choć nieestetyczny

Przy wyborze odpowiedniego materiału powinniśmy kierować się charakterem naszego ogrodu, uwzględniając przy tym – oczywiście – budżet.

Z jakiego materiału wykonalibyście ścieżkę w ogrodzie? Może znacie jakieś niestandardowe rozwiązania? Opowiedzcie nam o nich w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zaprojektować ścieżki w ogrodzie?
Następny artykułBudleja Dawida – uprawa i pielęgnacja

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here