Rośliny Budleja Dawida - uprawa i pielęgnacja

Budleja Dawida – uprawa i pielęgnacja

-

W zależności od odmiany, osiąga wysokość ok. 3 m. Liście są długie, ciemnozielone, u niektórych odmian omszone od dołu. Kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach. Zebrane – są w efektowne, długie do 30 cm wiechy. Najczęściej przybierają barwę fioletową i różową.

Budleja jest dość wymagającą w uprawie rośliną. Podczas mroźnych i śnieżnych zim roślina może przemarzać. Dlatego należy okrywać ją specjalną włókniną lub stawiać stroisz. Dobrym pomysłem są kopczyki z kory, trocin lub ziemi chroniące korzenie. Gdy niestety zdarzy się, że pędy przymarzną, konieczne będzie niskie przycięcie rośliny. Oprócz tego wymaga ona regularnego cięcia formującego jak i odmładzającego. Należy przede wszystkim usuwać pędy zniszczone, suche i porażone. Na ilość i jakość kwiatów wpłynie cięcie wczesną wiosną.

Do prawidłowego i zdrowego wzrostu roślina wymaga zasilania nawozami azotowymi i potasowymi. System korzeniowy składający się z długich, mięsistych korzeni uniemożliwia przesadzanie starszych egzemplarzy roślin. Korzenie w czasie tego zabiegu mogą zostać uszkodzone.

Budleja wymaga żyznych i przepuszczalnych gleb. Ich odczyn powinien być zasadowy. Najlepiej jest lokalizować roślinę w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Zabiegiem poprawiającym jej kondycję jest spulchnianie gleby wokół.

Budleja znajduje zastosowanie na rabatach w ogrodach przydomowych oraz na kwietnikach przy nasadzeniach miejskich. Stanowi bardzo ładny kolorystyczny akcent pośród innych roślin. Oryginalnie wygląda sadzona pojedynczo, jednak dobrze jest posadzić pod nią np. byliny wieloletnie lub niskie odmiany roślin, gdyż nie ona wygląda efektownie u dołu.

Najpopularniejszą odmianą jest Budleja Dawida (Budleja davidii) „Black Knight”. Jest to bujny krzew o lejkowatym kształcie. W ciągu roku może osiągnąć kilka metrów wysokości. Posiada kwiaty ciemnofioletowe z pomarańczowym oczkiem. Pojawiają się na przełomie czerwca i października. Coroczne, mocne cięcie sprawia, że krzewy stają bujniejsze i lepiej kwitną. Odmiana ta wymaga ciepłego stanowiska i żyznej gleby.

Równie popularną odmianą jest Budleja Dawida „Ile de France” o fioletowych kwiatach z żółtym oczkiem oraz „Pink Delight” o rzadko spotykanych srebrzysto-różowych kwiatach. Białe kwiaty występują u odmiany „White Profusion”.

Czy hodowla takiej rośliny jest wymagająca? Gdzie najchętniej sadzicie Budleję Dawida? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Astma – przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą, jedna z najczęściej dotykających ludzi. Choruje na nią od 100 do 150 milionów ludzi. Astma oskrzelowa jest reakcją na czynniki zwane alergenami.

Jak otwierać wino?

Wbrew pozorom otwieranie wina zdaje się być dla wielu z nas czynnością dość skomplikowaną. Osobę niedoświadczoną stresować może użycie korkociągu, zwłaszcza jeśli w stronę otwierającego zwrócone są oczy wszystkich gości. Najtrudniejsze są jednak początki.

Zobacz też

Gadu-gadu – zasady savoir vivre

Gadu-Gadu to komunikator łączący zasady netykiety i nieformalnej korespondencji. Przeważnie służy prywatnym rozmowom, dlatego odnosi się do niego towarzyski savoir - vivre.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: