Oto co warto zobaczyć:

– Szlak Architektury Drewnianejw województwie śląskim składa się z trasy głównej oraz następujących pętli: beskidzkiej, częstochowskiej, gliwickiej, pszczyńskiej i rybnickiej. Warto zwiedzić następujące świątynie: kościół św. Mikołaja w Truskolasach, kościół św. Walentego w Woźnikach, kościół św. Marcina w Ćwiklicach, kościół św. Klemensa w Miedźnej i św. Krzyża w Starej Wsi. Warto zatrzymać się na chwilę w pałacyku myśliwskim Habsburgów w Wiśle, starej karczmie w Jeleśni oraz zobaczyć ruchomą szopka Jana Wewióra w Olsztynie;

– Szlak Zabytków Techniki jest trasą tematyczną, przybliżającą dziedzictwo przemysłowe województwa śląskiego. Na jego trasie znajdują się 24 miasta, w których zwiedzić można 36 obiektów, związanych z rozwojem górnictwa, hutnictwa, energetyki, kolejnictwa, łączności, produkcji wody oraz przemysłem spożywczym. Do dyspozycji turystów oddano muzea, skanseny, działające zakłady pracy, zamieszkała kolonie robotnicze czy obiekty użyteczności publicznej. Istnieje również możliwość uczestnictwa w imprezach przybliżających tematykę tej trasy;

– zamki i pałace – lista tych obiektów w przypadku woj. śląskiego jest bardzo długa. Do najbardziej znanych należy zamek w Pszczynie, w którym znajduje się Muzeum Zamkowe. Oprócz tego warto się wybrać do Koszęcina, Będzina, Pławniowic, Świerklańca czy zobaczyć zameczek myśliwski w Promnicach. Nie wspminając o szlaku Orlich Gniazd;

– perełki turystyczne – to miejsca wyjątkowe, które osobiście każdemu polecam do zwiedzenia. Można wybrać się Tyskiego Browarium (Muzeum Piwowarstwa) oraz Muzeum Browaru w Żywcu. Jest to zwiedzanie połączone z przyglądaniem się procesowi produkcji oraz z degustacją piwa (tylko dla dorosłych). Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym województwie bez spaceru po parku, znajdującym się wokół klasztoru pocysterskiego w Rudach i przejażdżki koleją wąskotorową (stacja w tej miejscowości). Poza tym warto pojechać do Cieszyna po to, aby zobaczyć romańską rotundę. Natomiast w Katowicach odwiedzić ogród-miasto w dzielnicy Nikiszowiec.

Które z atrakcji Górnego Śląska najbardziej przypadły Wam do gustu? Jakie miejsca tego regionu warto jeszcze według Was zobaczyć? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSiedem cudów Polski 2007
Następny artykułMiasta-ogrody w Polsce

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here