Podróże Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Co warto zobaczyć w Lizbonie?

-

Przygodę ze stolicą Portugalii rozpocząć można od podróży żółtym tramwajem nr 28. Wagon sunie w górę stromych uliczek miasta, które miejscami są tak wąskie, że mijane budynki znajdują się na wyciągnięcie ręki. Trasa kończy się w najstarszej części miasta, dzielnicy Alfama, w której wciąż pełno jest starodawnych tawern, straganów i warsztatów rzemieślniczych.

Nad wszystkim tym góruje Zamek św. Jerzego (Castelo de Sao Jorge) wybudowany przez Maurów w XII wieku. Ciekawa jest historia zamku, który wniesiono na fundamentach o kilkaset lat starszej budowli. Miejsce to doświadczyło trzęsienia ziemi, pełniło rolę więzienia, twierdzy i rezydencji królewskiej, a w 1499 roku gościło Vasco da Gamę po jego powrocie z podróży do Indii. Z tutejszego wzgórza roztacza się przepiękny widok na Lizbonę.

Centralnym placem miasta jest Plac Rossio z budynkiem Teatru Narodowego i efektownie oświetlanej po zmierzchu fasadzie. Wznoszące się na zachód Górne Miasto (Bairro Alto) to centrum życia nocnego nie tylko dla turystów.

Najsłynniejsze pomniki znajdują się nad brzegiem Tagu – to przede wszystkim Cristo Rei, czyli ponad 100-metrowa postać Jezusa Chrystusa, mniejsza kopia słynnego posągu z Rio de Janeiro. W stolicy Portugalii nie może zabraknąć także obiektu wzniesionego ku pamięci wszystkich, którzy przyczynili się do wielkich odkryć geograficznych. Betonowy Pomnik Odkrywców (Padrao dos Descobrimentos) przedstawia sylwetki zasłużonych żeglarzy i naukowców.

Jedną z najważniejszych lizbońskich świątyń jest Katedra św. Antoniego (Se de Lisboa). Powstała ona w połowie XII wieku na miejscu dawnego meczetu i upamiętnia wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. To wybudowany w stylu romańskim kościół, którego wnętrza kryją relikwie św. Wincentego i wysadzaną kamieniami szlachetnymi monstrancję.

W dzielnicy Belem znajduje się Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos). Właśnie w tym, figurującym od blisko 30 lat na liście światowego dziedzictwa UNESCO, obiekcie podpisano w 2007 roku tzw. Traktat Lizboński, reformujący Unię Europejską. W pobliżu klasztoru, w miejscu, w którym rzeka Tag uchodzi do oceanu, wznosi się wieża Torre de Belem. W czasach wielkich odkryć geograficznych pełniła ona rolę strażnicy tutejszego portu.

Wybieracie się do Lizbony? Co chcielibyście zobaczyć w pierwszej kolejności? Wypowiedzcie się w komentarzu!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Marynata do pieczeni – przepisy

Marynaty do pieczeni przygotowuje się po to, by nadać mięsu określony aromat, kruchość i trwałość. Skład zaprawy, marynaty bądź bejcy zależy od rodzaju mięsa oraz oczekiwanego efektu smakowego.

Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Zdarza się, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola bądź nagle zgłasza swój sprzeciw, aby następnego dnia pozostać w domu. Często dzieje się tak w pierwszych dniach uczęszczania do przedszkola, kiedy dziecko potrzebuje czasu, żeby się zaaklimatyzować w nowym miejscu i grupie rówieśniczej.

Zobacz też

Brzoza – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Jeżeli brak nam pomysłu na zagospodarowanie naszego terenu, wspaniałym rozwiązaniem jest posadzenie brzozy. Do wyboru są gatunki większe i mniejsze, mniej lub bardziej ozdobne. Są to drzewa o minimalnych wymaganiach, zatem jeżeli zapewnimy im odpowiednią ilość słońca, wówczas nie będą nam one sprawiały żadnych problemów, za to ich biała kora i zielone listki będą nas cieszyć prawie przez cały rok.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: