Moskwa jest stolicą Rosji i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Symbolem miasta jest Kreml – warowny gród, który skupia siedziby administracji państwowej i prezydenta oraz liczne zabytki – pałace, sobory i cerkwie. Wyróżniają się tutaj nakryte złoconymi kopułami świątynie: Sobór Uspieński, Sobór Zwiastowania i Sobór Archangielski.

Nieopodal Kremla położony jest Plac Czerwony, który stanowi prawdziwe serce miasta. Bajkowa Cerkiew Wasyla Błogosławionego to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Moskwy. Przy placu znajduje się również Mauzoleum Lenina z zabalsamowanym ciałem przywódcy rewolucji październikowej.

Artystycznym centrum miasta jest deptak Arbat z ciekawymi przykładami secesyjnej architektury.

Petersburg to miasto położone na ponad czterdziestu wyspach połączonych blisko czterystoma mostami. Niezwykły zespół urbanistyczny przyciąga każdego roku kilka milionów turystów, którzy podziwiają klasycystyczne zabudowania i układ kanałów.

Do najcenniejszych zabytków zalicza się Twierdzę Pietropawłowską, która miała bronić miasta przed Szwedami. Pełniła ona też rolę więzienia politycznego, w którym osadzono miedzy innymi Tadeusza Kościuszkę, Juliana Ursyna Niemcewicza i Fiodora Dostojewskiego. W Soborze św. Piotra i Pawła pochowanych jest większość carów rosyjskich. Za życia zajmowali oni petersburski Pałac Zimowy i Pałac Letni oraz liczne piękne rezydencje, które znajdują się poza miastem.

Zanim opuści się jednak centrum Petersburga, zajrzeć trzeba jeszcze do XVIII-wiecznego Soboru Smolnego, który miał być częścią niewybudowanego nigdy monastyru. Potężnymi zbiorami sztuki pochwalić może się Muzeum Ermitażu, które zajmuje wnętrza pięciu pałaców.

Podróż rosyjską Koleją Transsyberyjską to przygoda, o której marzą podróżnicy z wielu rejonów świata. Kolej Transsyberyjska jest najdłuższym traktem kolejowym na świecie. Liczące sobie prawie 10 tysięcy kilometrów długości tory łączą europejską część kraju z Syberią i rejonami w pobliżu krajów Dalekiego Wschodu.

Linie prowadzą z Moskwy przez Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck do Władywostoku, a w swoich alternatywnych trasach – do Pekinu. Co ciekawe, w czasie podróży Koleją Transsyberyjską aż ośmiokrotnie trzeba przestawiać zegarek, trasa przebiega bowiem przez tyle właśnie stref czasowych.

Jakie są Wasze ulubione zabytki i miasta Rosji? Wypowiedzcie się w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Lizbonie?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Moskwie?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here