Podróże Co warto zobaczyć w Rosji?

Co warto zobaczyć w Rosji?

-

Moskwa jest stolicą Rosji i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Symbolem miasta jest Kreml – warowny gród, który skupia siedziby administracji państwowej i prezydenta oraz liczne zabytki – pałace, sobory i cerkwie. Wyróżniają się tutaj nakryte złoconymi kopułami świątynie: Sobór Uspieński, Sobór Zwiastowania i Sobór Archangielski.

Nieopodal Kremla położony jest Plac Czerwony, który stanowi prawdziwe serce miasta. Bajkowa Cerkiew Wasyla Błogosławionego to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Moskwy. Przy placu znajduje się również Mauzoleum Lenina z zabalsamowanym ciałem przywódcy rewolucji październikowej.

Artystycznym centrum miasta jest deptak Arbat z ciekawymi przykładami secesyjnej architektury.

Petersburg to miasto położone na ponad czterdziestu wyspach połączonych blisko czterystoma mostami. Niezwykły zespół urbanistyczny przyciąga każdego roku kilka milionów turystów, którzy podziwiają klasycystyczne zabudowania i układ kanałów.

Do najcenniejszych zabytków zalicza się Twierdzę Pietropawłowską, która miała bronić miasta przed Szwedami. Pełniła ona też rolę więzienia politycznego, w którym osadzono miedzy innymi Tadeusza Kościuszkę, Juliana Ursyna Niemcewicza i Fiodora Dostojewskiego. W Soborze św. Piotra i Pawła pochowanych jest większość carów rosyjskich. Za życia zajmowali oni petersburski Pałac Zimowy i Pałac Letni oraz liczne piękne rezydencje, które znajdują się poza miastem.

Zanim opuści się jednak centrum Petersburga, zajrzeć trzeba jeszcze do XVIII-wiecznego Soboru Smolnego, który miał być częścią niewybudowanego nigdy monastyru. Potężnymi zbiorami sztuki pochwalić może się Muzeum Ermitażu, które zajmuje wnętrza pięciu pałaców.

Podróż rosyjską Koleją Transsyberyjską to przygoda, o której marzą podróżnicy z wielu rejonów świata. Kolej Transsyberyjska jest najdłuższym traktem kolejowym na świecie. Liczące sobie prawie 10 tysięcy kilometrów długości tory łączą europejską część kraju z Syberią i rejonami w pobliżu krajów Dalekiego Wschodu.

Linie prowadzą z Moskwy przez Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck do Władywostoku, a w swoich alternatywnych trasach – do Pekinu. Co ciekawe, w czasie podróży Koleją Transsyberyjską aż ośmiokrotnie trzeba przestawiać zegarek, trasa przebiega bowiem przez tyle właśnie stref czasowych.

Jakie są Wasze ulubione zabytki i miasta Rosji? Wypowiedzcie się w komentarzu!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wybrać ślubny garnitur?

Podczas ślubu cała uwaga skupia się na wyglądzie pary młodej. Goście zauważają przede wszystkim to, jak młodzi zaprezentują się na ceremonii, przywiązując mniejszą uwagę do dekoracji czy samego przebiegu ceremonii. Dużo większa jednak uwaga skupia się na pannie młodej, w cieniu której znajduje się pan młody. Mimo to wybór odpowiedniego ślubnego garnituru stanowi jedną z najważniejszych części przygotowań ślubnych.

Style uczenia się – wzrokowiec

Styl wzrokowy jest jednym z czterech stylów uczenia się. Oczywiste jest, że u wzrokowców najbardziej wyczulony jest zmysł wzroku. Tym samym, ucząc się, powinny wykorzystywać metody bazujące na pracy ich oczu.

Zobacz też

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty, określane jest często przedsądowym, gdyż poprzedza skierowanie sprawy do sądu i ma nakłonić nierzetelnego kontrahenta do uregulowania zaległych należności. Wezwanie do zapłaty ma najczęściej formę pisemną i jest zwykle przesyłane do dłużnika listownie. Brak uregulowania zaległych płatności skłania niekiedy do wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty. Jak powinno zostać sporządzone skuteczne wezwanie do zapłaty? Podajemy kluczowe wskazówki.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: