Podróże Co warto zobaczyć w Rosji?

Co warto zobaczyć w Rosji?

-

Moskwa jest stolicą Rosji i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Symbolem miasta jest Kreml – warowny gród, który skupia siedziby administracji państwowej i prezydenta oraz liczne zabytki – pałace, sobory i cerkwie. Wyróżniają się tutaj nakryte złoconymi kopułami świątynie: Sobór Uspieński, Sobór Zwiastowania i Sobór Archangielski.

Nieopodal Kremla położony jest Plac Czerwony, który stanowi prawdziwe serce miasta. Bajkowa Cerkiew Wasyla Błogosławionego to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Moskwy. Przy placu znajduje się również Mauzoleum Lenina z zabalsamowanym ciałem przywódcy rewolucji październikowej.

Artystycznym centrum miasta jest deptak Arbat z ciekawymi przykładami secesyjnej architektury.

Petersburg to miasto położone na ponad czterdziestu wyspach połączonych blisko czterystoma mostami. Niezwykły zespół urbanistyczny przyciąga każdego roku kilka milionów turystów, którzy podziwiają klasycystyczne zabudowania i układ kanałów.

Do najcenniejszych zabytków zalicza się Twierdzę Pietropawłowską, która miała bronić miasta przed Szwedami. Pełniła ona też rolę więzienia politycznego, w którym osadzono miedzy innymi Tadeusza Kościuszkę, Juliana Ursyna Niemcewicza i Fiodora Dostojewskiego. W Soborze św. Piotra i Pawła pochowanych jest większość carów rosyjskich. Za życia zajmowali oni petersburski Pałac Zimowy i Pałac Letni oraz liczne piękne rezydencje, które znajdują się poza miastem.

Zanim opuści się jednak centrum Petersburga, zajrzeć trzeba jeszcze do XVIII-wiecznego Soboru Smolnego, który miał być częścią niewybudowanego nigdy monastyru. Potężnymi zbiorami sztuki pochwalić może się Muzeum Ermitażu, które zajmuje wnętrza pięciu pałaców.

Podróż rosyjską Koleją Transsyberyjską to przygoda, o której marzą podróżnicy z wielu rejonów świata. Kolej Transsyberyjska jest najdłuższym traktem kolejowym na świecie. Liczące sobie prawie 10 tysięcy kilometrów długości tory łączą europejską część kraju z Syberią i rejonami w pobliżu krajów Dalekiego Wschodu.

Linie prowadzą z Moskwy przez Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck do Władywostoku, a w swoich alternatywnych trasach – do Pekinu. Co ciekawe, w czasie podróży Koleją Transsyberyjską aż ośmiokrotnie trzeba przestawiać zegarek, trasa przebiega bowiem przez tyle właśnie stref czasowych.

Jakie są Wasze ulubione zabytki i miasta Rosji? Wypowiedzcie się w komentarzu!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Cel szkolenia BHP

Szkolenia ogólne i okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkowe. Wiele osób biorących w nich udział zastanawia się, jakie są cele takich instruktaży, poza tym, że fakt ich odbycia jest wymagany przed przystąpieniem do pracy. Ogólnym celem szkoleń bhp jest to, by pracownicy znali podstawowe przepisy i regulacje w tym zakresie. To z kolei, ma służyć zachowaniu bezpiecznych i zdrowych (higienicznych) warunków. Czego dotyczą te przepisy, czyli jakie są cele szczegółowe?

Dziewanna – właściwości lecznicze

Jeśli dziewanna rośnie w ogrodzie warto spojrzeć na nią nie tylko jak na piękną, wyniosłą roślinę ozdobną, ale również jak na użyteczne zioło i gatunek miododajny. Z kwitnącej rośliny można uszczknąć nieco żółtych kwiatów - naukowo dowiedziono, że pomagają nawet w leczeniu infekcji wirusowych.

Zobacz też

Zmiana treści umowy o pracę na czas określony

Kodeks Pracy zezwala na wprowadzenie czasowych zmian do treści umowy o pracę. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla pracodawców, które umożliwia przeniesienie zatrudnionego na inne stanowisko w pracy. Nie ma także obowiązku wprowadzania trwałych zmian w treści umowy o pracę. Jednak zastosowanie tego rozwiązania wymaga spełnienia kliku warunków.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: