Na szlaku znajduje się 14 miejsc związanych z hodowlą oraz produkcją wina czy miodu. Na enoturystów czekają właściciele winnic w Mozowie, Starej Wsi, Leśnej Polanie, Łazie, Starym Kisielinie, Świdnicy koło Zielonej Góry czy Paradyżu. Natomiast miodów można skosztować w gospodarstwie „Miody Noteckie” w Gralewie czy D.M.S. Nocoń w Świdnicy. Największą winnicą jest ta, która powstała pałacu w Mierzęcinie.
Na trasie Lubuskiego Szlaku Miodu i Wina znajduje się klika placówek muzealnych. Najmłodszą z nich jest Muzeum Wina w Zielonej Górze. Ekspozycja ta znajduje się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Na zwiedzających czeka interesująca ekspozycja. Można tam zapoznać się z historią winiarstwa w tym regionie oraz procesem produkcji. Na wystawę składają się także archiwalne zdjęcia z winobrań, które się tu kiedyś odbywały. W skansenie pszczelarskim w Pszczewie. Można tam podziwiać eksponaty, które przybliżają historię pszczelarstwa oraz pracę bartnika: stare ule, kuszki czy narzędzia pracy pszczelarza. Skansen posiada kolekcję kilkunastu. Trudno sobie wyobrazić podróżowanie Lubuskim Szlakiem Miodu i Wina bez wizyty w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Prezentowana tam wystawa przybliża etapy rozwoju winiarstwa od średniowiecza do współczesności. Szczególny nacisk położono na rozwój tej branży w regionie zielonogórskim.
Warto wybrać się na Winne Wzgórza, gdzie odtworzono fragment winnicy. Na jego szczycie znajduje się domek winiarza z 1818 roku, który został wkomponowany w oszklony pawilon. Jest to siedziba tutejszej Palmiarni. Można tam zobaczyć ekspozycję winiarską. W niemieckim stylu narodowym został wyrzeźbiony posąg chłopca z koniem. Rzeźba ta powstała przed II wojną światową. Można ją zobaczyć, schodząc z Winnego Wzgórza.
Na omawianej trasie znajduje się także placówka dydaktyczno-naukowa, czyli Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Organizowane są tam m. in. szkolenia winiarskie, konferencje oraz imprezy promujące tą branżę.
Uwaga!
Większość z wymienionych wyżej miejsc oferuje możliwość zakupu produkowanych przez siebie alkoholi, miodów czy miodopochodnych produktów. Nie ma także problemu, jeśli chodzi o znalezienie noclegu podczas podróżowania tym szlakiem.
Jakie są Wasze ulubione miejsca w Polsce? Dajcie znać w komentarzu!