Podróże Co warto zobaczyć w Polsce? - Lubuski Szlak Wina...

Co warto zobaczyć w Polsce? – Lubuski Szlak Wina i Miodu

-

Na szlaku znajduje się 14 miejsc związanych z hodowlą oraz produkcją wina czy miodu. Na enoturystów czekają właściciele winnic w Mozowie, Starej Wsi, Leśnej Polanie, Łazie, Starym Kisielinie, Świdnicy koło Zielonej Góry czy Paradyżu. Natomiast miodów można skosztować w gospodarstwie „Miody Noteckie” w Gralewie czy D.M.S. Nocoń w Świdnicy. Największą winnicą jest ta, która powstała pałacu w Mierzęcinie.

Na trasie Lubuskiego Szlaku Miodu i Wina znajduje się klika placówek muzealnych. Najmłodszą z nich jest Muzeum Wina w Zielonej Górze. Ekspozycja ta znajduje się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Na zwiedzających czeka interesująca ekspozycja. Można tam zapoznać się z historią winiarstwa w tym regionie oraz procesem produkcji. Na wystawę składają się także archiwalne zdjęcia z winobrań, które się tu kiedyś odbywały. W skansenie pszczelarskim w Pszczewie. Można tam podziwiać eksponaty, które przybliżają historię pszczelarstwa oraz pracę bartnika: stare ule, kuszki czy narzędzia pracy pszczelarza. Skansen posiada kolekcję kilkunastu. Trudno sobie wyobrazić podróżowanie Lubuskim Szlakiem Miodu i Wina bez wizyty w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Prezentowana tam wystawa przybliża etapy rozwoju winiarstwa od średniowiecza do współczesności. Szczególny nacisk położono na rozwój tej branży w regionie zielonogórskim.

Warto wybrać się na Winne Wzgórza, gdzie odtworzono fragment winnicy. Na jego szczycie znajduje się domek winiarza z 1818 roku, który został wkomponowany w oszklony pawilon. Jest to siedziba tutejszej Palmiarni. Można tam zobaczyć ekspozycję winiarską. W niemieckim stylu narodowym został wyrzeźbiony posąg chłopca z koniem. Rzeźba ta powstała przed II wojną światową. Można ją zobaczyć, schodząc z Winnego Wzgórza.

Na omawianej trasie znajduje się także placówka dydaktyczno-naukowa, czyli Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Organizowane są tam m. in. szkolenia winiarskie, konferencje oraz imprezy promujące tą branżę.

Uwaga!

Większość z wymienionych wyżej miejsc oferuje możliwość zakupu produkowanych przez siebie alkoholi, miodów czy miodopochodnych produktów. Nie ma także problemu, jeśli chodzi o znalezienie noclegu podczas podróżowania tym szlakiem.

Jakie są Wasze ulubione miejsca w Polsce? Dajcie znać w komentarzu!

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dobre maniery przy stole

Odpowiednie zachowanie się przy stole stanowi część kulinarnego savoir vivre’u i świadczy o naszej kulturze osobistej. Przestrzeganie pewnych zasad może też przyczynić się do lepszego trawienia pokarmu. Dlatego warto poznać kilka zasad na temat tego, jak nie należy zachowywać się przy stole.

Ochrona dobrego imienia

Bez wątpienia cześć należy do najważniejszych dóbr osobistych każdego człowieka. Zgodnie z prawem cywilnym można mówić o jej dwuelementowości. Pierwszy jej aspekt to dobre imię, które narusza się pomawiając daną osobę, na skutek czego może ona zostać poniżona w oczach opinii publicznej lub utracić zaufanie społeczne. Drugi z kolei to godność osobista, do naruszenia której dochodzi poprzez zniewagę bądź obrazę.

Zobacz też

O czym nie pisać w CV?

Niektóre osoby poszukujące pracy tak bardzo chcą wyróżnić się spośród innych kandydatów, że przygotowując CV zdarza im się „przedobrzyć” i osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Warto zastanowić się, jakich błędów unikać pisząc CV i o jakich faktach pracodawca na pewno nie musi wiedzieć.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: