Podróże Co warto zobaczyć w Turcji?

Co warto zobaczyć w Turcji?

-

Jeżeli jesteśmy amatorami pięknych widoków i atrakcji przyrodniczych, na pewno nie zawiedzie nas tureckie Pamukkale. Znajdują się tutaj wyjątkowo ciepłe i bogate w wapń wody spływające malowniczo kaskadami z urwisk. Naturalne skalne półki i płytkie baseny tworzą unikatowy krajobraz, którego po prostu nie sposób nie docenić. Niestety, w XX wieku masowy napływ turystów w to miejsce stał się, paradoksalnie, dużym problemem tego miejsca, który starano się rozwiązać przez zakaz kąpieli w sadzawkach.

Kolejnym miejscem, które nie zawiedzie amatorów zapierających dech w piersiach widoków jest region Kapadocji. Dawne imperium hetyckie rozciąga się między Konyą i Malatyą oraz Ankarą i Sivasem. Obecne tutaj kościoły i kaplice są celem wycieczek przybywających tutaj właściwie z całego świata. Skalne kominy, wyciosane w kamieniu osady i wspaniałe doliny to miejsca, wobec których nie można pozostać obojętnym. Na wizytę w Kapadocji warto poświecić nawet kilka dni – dobrymi bazami wypadowymi będą miejscowości Göreme, Ürgüp z czy ośrodek garncarstwa w Avanos.

Turcja jest także państwem znanym dzięki wspaniałym nadmorskim kurortom. Jeden z najbardziej popularnych znajduje się w Alanya. Piękne położenie miedzy górami Taurus a morzem, skalisty półwysep, znakomita plaża Kleopatry czy górujące nad miastem ruiny bizantyńskiej twierdzy to zaledwie kilka z powodów, dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek właśnie w tym miejscu.

Kolejnym często wybieranym przez turystów kurortem jest dość kameralny ośrodek w Kemer, który oprócz ciągnących się kilometrami plaż, oferuje też świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Warto wspomnieć, że jest to świetna baza wypadowa do wielu atrakcyjnych miejsc, gdzie podziwiać można pozostałości z czasów starożytnych – tj. Licji – Phaselis, Olimpos i Myry.

Nie ma też chyba turysty, który nie zachwyci się dawną rybacka osadą w Fethiye. Ten tętniący obecnie życiem wakacyjny kurort znany jest dzięki znakomitej plaży Ölüdeniz, którą otaczają zdumiewająco spokojne wody Morza Egejskiego.

Będąc w Turcji, nie można też zignorować najciekawszego jej miasta, czyli Istambułu. Miasto atrakcyjne jest pod każdym względem – jego historia, położenie, moc atrakcji i historycznych zabytków sprawia, że co roku przybywają tu spragnieni niezapomnianych wrażeń turyści z całego świata. Najbardziej znanym obiektem w tym leżącym na granicy dwóch kontynentów mieście przeciętym cieśniną Bosfor jest imponujący kościół pochodzący z VI w n.e. – Hagia Sophia. Na szczególną uwagę zasługuje też największa muzułmańska świątynia w mieście, czyli Błękitny Meczet. Stambuł przyciąga też licznymi muzeami, pięknymi terenami wzdłuż rzeki a także dostępem do dwóch mórz – Marmara i Czarnego. Pobyt w tym miejscu będzie znakomitym ukoronowaniem udanego z pewnością urlopu w niezwykłej nie tylko pod względem turystycznym Turcji.

Chcielibyście wybrać się do Turcji? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak używać papierośnicy?

Noszenie papierosów w tekturowych pudełkach jest bardzo nieeleganckie. Papierosy zapakowane w pudełko, często z kiczowatym logo i rzucającym się w oczy ostrzeżeniem o skutkach palenia- z pewnością nikomu nie dodadzą klasy, ani elegancji.

Jakie dokumenty są potrzebne do wykupienia OC?

Zakupiony w Polsce samochód, zgodnie z prawem, musi zostać ubezpieczony. Według art. 23 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wykupić ubezpieczenie OC.

Zobacz też

Zalety nowoczesnego cateringu dietetycznego

Usługi gastronomiczne wchodzą w naszym kraju na coraz wyższy...

Biżuteria z grawerem dla kobiet szukających ozdób jedynych w swoim rodzaju

Damska biżuteria z grawerem cieszy się ogromną popularnością wśród pań w każdym wieku. Kobiety uwielbiają ubrania i ozdoby, które...

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Może Cię zainteresuje: