Podróże Co warto zobaczyć w Turcji?

Co warto zobaczyć w Turcji?

-

Jeżeli jesteśmy amatorami pięknych widoków i atrakcji przyrodniczych, na pewno nie zawiedzie nas tureckie Pamukkale. Znajdują się tutaj wyjątkowo ciepłe i bogate w wapń wody spływające malowniczo kaskadami z urwisk. Naturalne skalne półki i płytkie baseny tworzą unikatowy krajobraz, którego po prostu nie sposób nie docenić. Niestety, w XX wieku masowy napływ turystów w to miejsce stał się, paradoksalnie, dużym problemem tego miejsca, który starano się rozwiązać przez zakaz kąpieli w sadzawkach.

Kolejnym miejscem, które nie zawiedzie amatorów zapierających dech w piersiach widoków jest region Kapadocji. Dawne imperium hetyckie rozciąga się między Konyą i Malatyą oraz Ankarą i Sivasem. Obecne tutaj kościoły i kaplice są celem wycieczek przybywających tutaj właściwie z całego świata. Skalne kominy, wyciosane w kamieniu osady i wspaniałe doliny to miejsca, wobec których nie można pozostać obojętnym. Na wizytę w Kapadocji warto poświecić nawet kilka dni – dobrymi bazami wypadowymi będą miejscowości Göreme, Ürgüp z czy ośrodek garncarstwa w Avanos.

Turcja jest także państwem znanym dzięki wspaniałym nadmorskim kurortom. Jeden z najbardziej popularnych znajduje się w Alanya. Piękne położenie miedzy górami Taurus a morzem, skalisty półwysep, znakomita plaża Kleopatry czy górujące nad miastem ruiny bizantyńskiej twierdzy to zaledwie kilka z powodów, dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek właśnie w tym miejscu.

Kolejnym często wybieranym przez turystów kurortem jest dość kameralny ośrodek w Kemer, który oprócz ciągnących się kilometrami plaż, oferuje też świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Warto wspomnieć, że jest to świetna baza wypadowa do wielu atrakcyjnych miejsc, gdzie podziwiać można pozostałości z czasów starożytnych – tj. Licji – Phaselis, Olimpos i Myry.

Nie ma też chyba turysty, który nie zachwyci się dawną rybacka osadą w Fethiye. Ten tętniący obecnie życiem wakacyjny kurort znany jest dzięki znakomitej plaży Ölüdeniz, którą otaczają zdumiewająco spokojne wody Morza Egejskiego.

Będąc w Turcji, nie można też zignorować najciekawszego jej miasta, czyli Istambułu. Miasto atrakcyjne jest pod każdym względem – jego historia, położenie, moc atrakcji i historycznych zabytków sprawia, że co roku przybywają tu spragnieni niezapomnianych wrażeń turyści z całego świata. Najbardziej znanym obiektem w tym leżącym na granicy dwóch kontynentów mieście przeciętym cieśniną Bosfor jest imponujący kościół pochodzący z VI w n.e. – Hagia Sophia. Na szczególną uwagę zasługuje też największa muzułmańska świątynia w mieście, czyli Błękitny Meczet. Stambuł przyciąga też licznymi muzeami, pięknymi terenami wzdłuż rzeki a także dostępem do dwóch mórz – Marmara i Czarnego. Pobyt w tym miejscu będzie znakomitym ukoronowaniem udanego z pewnością urlopu w niezwykłej nie tylko pod względem turystycznym Turcji.

Chcielibyście wybrać się do Turcji? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Motywacja w pracy

Motywacja towarzyszy każdemu z nas na co dzień, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym, określa naszą aktywność oraz zaangażowanie i można się domyślić, że motywacja jest pożądana.

Assessment center – informacje

Osoby spodziewające się udziału w assessment center niekiedy obawiają się go i usilnie próbują się do niego przygotować. Tak naprawdę działanie te nie mają większego sensu z dwóch powodów. Po pierwsze, AS polega na wykonywaniu różnych zadań, podczas których analizowane są zdolności pracownika do ich realizacji. Ćwiczenia te są oparte na kompetencjach niezbędnych w pracy, o którą ubiega się kandydat.

Zobacz też

Najczęstsze błędy w listach motywacyjnych

List motywacyjny nie jest tak ważnym dokumentem jak życiorys i panuje przekonanie, że większość rekruterów go nie czyta. Niemniej jednak o naszym profesjonalizmie świadczy rzetelne przygotowanie wszystkich dokumentów rekrutacyjnych, także listu motywacyjnego, który dobrze napisany stanowi dopełnienie CV.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: