Już samo położenie Pragi jest powodem całkowicie uzasadnionego zachwytu nad tym miastem. Zabudowania ciągną się po dwóch stronach szerokiej rzeki, którą przecina aż 12 mostów. Panorama stolicy Czech należy bez wątpienia do jednych z atrakcyjniejszych widoków, jakie możemy podziwiać w Europie Środkowej. Warto wspomnieć, że oprócz oczywistego przydomku „złota”, Praga zyskała też miano „miasta o stu wieżach”, gdyż głównie te elementy architektoniczne dowodzą ponad tysiącletniej historii metropolii.

Poznawanie stolicy Czech warto rozpocząć od Praskiego Grodu (Prażsky hrad), czyli Hradczan. Zaskoczy nas tu zdumiewająca ilość wież, dziedzińców i ciekawych pod względem architektonicznych budowli. Uwagę turystów przyciąga jednak przede wszystkim pochodzący z IX wieku Zamek Królewski będący obecnie siedzibą Prezydenta Czech. Kolejną budzącą zachwyt budowlą na Hradczanach jest gotycka Katedra Św. Wita. Jej wnętrza mieszczą 21 kaplic, w tym najbardziej znaną kaplicę Św. Wacława. Będąc na hradczańskim wzgórzu, warto też odwiedzić kościół Św. Jerzego, piękne renesansowe pałace i ulubioną destylacje turystów – Złotą Uliczkę. Ta ostatnia zachwyca urokliwymi XVI wiecznymi domkami, które przypominają miniaturki wbudowane w załomy zamkowych murów. O tym miejscu słyszał chyba każdy, nie wszyscy jednak wiedzą, że zgodnie z legendą to właśnie tutaj pracowali alchemicy Rudolfa II poszukujący kamienia filozoficznego.

Podczas wizyty w Pradze warto też uwzględnić w planie wycieczki dawne miasto leżące u stóp Hradczan. Mała Starna, bo o nim właśnie mowa, zachwyca zlokalizowanymi tu szlacheckimi pałacami, kościołami, urokliwymi krętymi uliczkami i pięknymi ogrodami. Jednym z głównych obiektów tej części miasta jest XVIII wieczny Kościół Św. Mikołaja. Na naszą uwagę nie mniej zasługuje też pałac Wallensteina, kościół Panny Marii Zwycięskiej czy przylegający do starej zabudowy kompleks parkowy.

Uwaga!

Praga zachwyca też licznymi terenami zielonymi, z których największą popularnością cieszy się Strahow. Tereny te kryją romański zespół klasztorny, bibliotekę z Muzeum Piśmiennictwa Narodowego, a także zlokalizowaną na wzgórzu Petrin miniaturę wieży Eiffla, która stanowi znakomity punkt widokowy na całe miasto. To właśnie pobyt w tym miejscu będzie idealnym zwieńczeniem wycieczki do urokliwej stolicy Czech.

Chcielibyście wybrać się do Pragi? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Turcji?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Paryżu?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here