Do jednych z najbardziej znanych dinoparków i, wydaje się, że najlepiej ocenianych, należą: JuraPark w Bałtowie, JuraPark Solec oraz JuraPark Krasiejów. Wspólnym elementem, który łączy wyżej wymienione obiekty, jest właściciel, czyli stowarzyszenie Delta. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że park dinozaurów w Bałtowie był pierwszym parkiem w Polsce. Są to również przykłady realizacji założeń ekonomii społecznej w praktyce.

– JuraPark w Bałtowie (woj. świętokrzyskie)przy ścieżce edukacyjno-dydaktycznej można podziwiać modele wymarłych dinozaurów. Podziwianie ekspozycji można połączyć z chwilą odpoczynku pod słomianymi parasolami czy w pobliżu oczek wodnych. Kolejnym punktem na trasie zwiedzania jest Muzeum Jurajskie, którego zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje około godzinę. Inne atrakcje, o które zadbał właściciel, to: park rozrywki, plac zabaw, zabawki wodne, samochody elektryczne, możliwość obejrzenia filmu w kinie 5D, uczestnictwa w warsztatach (plastyczno-geologicznych lub płukania złota) czy odwiedzenia zabytkowego młyna. Na terenie kompleksu istnieje również możliwość popływania oraz odpoczynku na plaży. Oprócz tego zwiedzający mogą skorzystać z kompleksu gastronomicznego oraz kupić pamiątki. Niedawno zostało udostępniane do zwiedzania oceanarium;

– JuraPark Solec (woj. kujawskie) – Na ścieżce edukacyjnej można podziwiać modele dinozaurów naturalnej wielkości. Uzupełnienie wiedzy na temat dziejów naszego globu umożliwi zwiedzenie Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha z kolekcją skamieniałości, rekonstrukcjami paleozoicznymi zwierzętami czy zdjęciami, będącymi fotograficzną dokumentacją z ekspozycji paleontologicznych. Warto zaznaczyć, że część eksponatów można dotykać. Do pozostałych atrakcji, z których mogą korzystać zwiedzający, należą: kino emocji 5D, park rozrywki, plac zabaw czy ogród botaniczny. Ciekawym miejscem jest Restauracja Jaskiniowa, która swoim wystrojem nawiązuje do prehistorii;

– DinoZatorland w Zatorze (woj. małopolskie) – to jedyny dinopark w Polsce, który stworzył ekspozycję ruchomych dinozaurów. Również tam można obejrzeć ekspozycję muzealną oraz skorzystać z różnych atrakcji (place zabawa, parki rozrywki, wodny park rozrywki itp.). Natomiast Dinolandia w Inwałdzie (woj. małopolskie) zaprasza odważnych do Jaskini Tajemnic;

– JuraPark Krasiejów (woj. opolskie) – kompleks ten znajduje się w miejscu, w którym do tej pory prowadzone są prace wykopaliskowe. Stanowisko to zaliczane jest do jednych z najbardziej cennych na świecie. Podobnie jak w przypadku opisanych wyżej dinoparków, turyści mogą skorzystać ze ścieżki edukacyjnej z modelami dinozaurów, pawilonu muzealnego, kina 5D, placu zabaw, parku rozrywki czy plaży. Elementem, który wyróżnia ten park, jest Tunel Czasu, przybliżający historię Ziemi.

Dinopark Krasina 1

Dinopark Krasina 2

Dinopark Krasina 3

wszystkie fot. Małgorzata Łyczak

Byliście kiedyś w dinoparku? Które z dinoparków uważacie za najatrakcyjniejsze? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajciekawsze polskie dwory
Następny artykułWolsztyn – atrakcje

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here