Najciekawsze dworki i dwory to:

– te znajdujące się na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Do najlepiej zachowanych należą dwa obiekty. Pierwszy z nich znajduje się w miejscowości Tarnawa. Warto zaznaczyć, że wybudowany w XVIII wieku dwór nadal należy do tych samych właścicieli, czyli Novaków. Mieszkający tu śp. Zygmunt Novak, był inicjatorem utworzenia parków krajobrazowych na Jurze i twórcą kierunku architektury krajobrazu. Dwór „grał” również w kliku filmach.

Zespół dworski składa się z parterowego, klasycystycznego dworu z 1784 roku. Wybudowano go z modrzewia. Do głównego wejścia prowadzą schody zakończone czterokolumnowym portykiem. Niedaleko dworu znajduje się oficyna dworska. A to wszystko w otoczeniu zabytkowego parku. Można tam podziwiać, m.in., pomnikowe okazy drzew oraz staw zaprojektowany w specyficzny sposób. Patrząc na taflę wody widzimy dwór i otaczający go park. Obiekt jest własnością prywatną.

Drugim prywatnym obiektem jest dwór w Glanowie, również należący do rodziny Novaków. To typowy klasycystyczny dwór z XVIII wieku, który jest otoczony zabytkowym parkiem. Z tym miejscem jest związana historia dotycząca bitwy, która odbyła się tu w 1863 roku;

– dworek Jana Matejki w Krzesławicach (dzielnica Krakowa) – siedziba Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Jest to piękny dworek z 1826 roku, otoczony parkiem o powierzchni 4 ha. Można tu podziwiać werandę zaprojektowana przez Jana Matejkę, który był właścicielem dworu;

– część dworów została przekształcona w muzea. Obecnie są to m.in: Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Dwór w Dołędze, Muzeum Wnętrz Dworskich i Portretu Polskiego w Tubądzinie, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum w Stryszowie, oddział Muzeum Narodowego na Wawelu, Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie, Muzeum Kultury Szlacheckiej w Łopusznej, Muzeum dworu w Pilaszkowie, Muzeum w Oporowie koło Kutna, Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Dębnie oraz Zbrojownia w Liwie.

Które polskie dwory do tej pory zwiedziliście? Jakie jeszcze dworki warto Waszym zdaniem zobaczyć? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajpiękniejsze zamki w Polsce
Następny artykułDinoparki w Polsce

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here