Wycieczka w Góry Opawskie (woj. opolskie) może być pomysłem na weekendową wyprawę. Oprócz zaznania atrakcji po polskiej stronie, można wybrać się do Czech, do których stamtąd już niedaleko.

Szczególne znaczenie w tym parku krajobrazowym mają walory geologiczne. Przy spacerowej promenadzie w Głuchołazach można podziwiać sztolnie pozostałe po wydobywaniu złota. Odsłonięcia skalne można podziwiać m. in.: przy trasie z Jarnołtówka do Głuchołaz, na krawędzi doliny Złotego Potoku (odsłonięcia o nazwie Karolinka), przy drodze z Jarnołtówka na Biskupią Kopę. Z kolei malowniczo położona „Gwarkowa Perć” to kamieniołom po eksploatacji łupków w dolinie Bystrego Potoku. Pod nazwą „Żabiego Oczka” kryje się staw na dnie kamieniołomu. Znajduje się on w pobliżu wzniesienia Olszak.

Na terenie parku utworzono rezerwat geologiczno-krajobrazowy „Nad Białką”, który chroni pozostałości kopalnictwa złota z okresu średniowiecznego na terenie Głuchołaz, w rejonie Złotego i Bystrego Potoku. Można tu podziwiać m.in. szyby oraz sztolnie po odkrywkowej eksploatacji żwirów złotonośnych z XII i XIII wieku. Do cennych zabytków kultury materialnej należy klasztor Franciszkanów na Klasztornej Górze. Zabudowę uzdrowiskową z XIX wieku można podziwiać w Głuchołazach. Warto również wspomnieć o ruinach zamku średniowiecznego na Zamkowej Górze i grodzisku na Długocie w Lesie Prudnickim.

Na potrzeby turystów stworzono sieć szlaków turystycznych o długości 75 km. Najważnieszy i zarazem najdłuższy szlak (ponad 35 km) został oznaczony kolorem czerwonym, który zaczyna się w Prudniku, a kończy w Głuchołazach. Poza tym na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” stworzono 4 trasy przyrodniczo-dydaktyczne. Są to: „Z Jarnołtówka do Rozdroża Pod Piekiełkiem”, „Z Pokrzywnej przez Olszak i Żabie Oczko do Jarnołtówka”, „Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach” i „Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę”.

Zwiedzaliście kiedyś Góry Opawskie? Polecilibyście to miejsce na weekendową wycieczkę? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKopalnia złota w Złotym Stoku – zwiedzanie
Następny artykuł„Dymarki Świętokrzyskie” – informacje

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here