Podróże Kopalnia złota w Złotym Stoku - zwiedzanie

Kopalnia złota w Złotym Stoku – zwiedzanie

-

Pierwsze informacje o wydobywaniu złota w Złotym Stoku pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, choć niektórzy uważają, że kruszec pozyskiwano tu dużo wcześniej. Już w połowie XVI wieku działało tu około 150 sztolni, w których co roku wydobywano 60 kg cennej substancji. W Złotym Stoku powstało także mennica, która biła monety. Jej budynek zachował się do czasów współczesnych. Kruszec wydobywany w tej kopalni otrzymała królowa hiszpańska Izabela z przeznaczeniem na sfinansowanie wyprawy (chodzi o odkrycie Ameryki) Krzysztofa Kolumba. Kolejną ciekawostkę stanowi fakt, że zakład ten był przez wiele lat dostawcą arszeniku. Kopalnia w Złotym Stoku działała ponad 700 lat. W tym okresie wydobyto tutaj około 16 ton czystego złota.

Od 1996 roku turyści mogą zwiedzać obiekt dzięki uruchomieniu Podziemnej Trasy Turystycznej „Kopalnia Złota”. Udostępniono im trzy sztolnie: „Sztolnię Gertuda”, „Sztolnię Czarną Górną” z podziemnym wodospadem i „Sztolnię Czarną Dolną”. Podczas zwiedzania można przejechać się „Pomarńczowym Tramwajem”, podziwiać ekspozycję muzealną, zobaczyć słynny Chodnik Śmierci i spotkać się tam z Gnomem. Oprócz klasycznego muzeum proponuje dodatkowe atrakcje na życzenie. Klasyczne zwiedzanie kopalni można połączyć z podziemnym spływem łodzią, płukaniem złota, pokazem i odlewaniem pamiątkowych sztabek, wspinaczką na sztucznej ściance alpinistycznej, pokazem produkcji papieru czerpanego czy wybiciem pamiątkowej monety.

Można uzyskać Certyfikat Zdobywcy Kopalni Złota. Miłośnikom mocnych wrażeń proponujemy zwiedzanie kopalni z fabułą (rywalizacja małych grup) oraz ekstremalne (po chodnikach niedostępnych dla turystów). W obu przypadkach uczestnicy muszą wykonać szereg różnych zadań (np. odczytać hasło napisane na ścianie czy napełnić rury wodą) i pokonać przeszkody (zadania zręcznościowe np. pokonanie labiryntu). W bezpośrednim sąsiedztwie kopalni znajduje się park linowy, który powstał jako jeden z pierwszych w Polsce.

Uwaga!

Kopalnię w Złotym Stoku można zwiedzać w sezonie letnim oraz zimowym. Jednak niezależnie od pory roku, należy zawsze pamiętać o ciepłym ubraniu i wygodnym obuwiu. Zanim zdecydujemy się na wyjazd do Złotego Stoku, należy też wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy czuje się dobrze pod ziemią.

Zwiedzaliście kiedyś kopalnie złota? Uważacie, że warto wybrać się do Złotego Stoku? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Uprawnienia firmy windykacyjnej

Firma windykacyjna nie może zbyt wiele, lecz wzbudza w dłużnikach całkiem odmienne przekonania. Często pracownicy firm windykacyjnych „zapominają się” i przywłaszczają sobie uprawnienia komornik, który przecież jest funkcjonariuszem publicznym i ma znacznie większe uprawnienia. Firma windykacyjna to normalne przedsiębiorstwo działające na postawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - nie są to urzędnicy, funkcjonariusze publiczni czy organy władzy. Warto o tym pamiętać.

Jaka bluzka do długiej spódnicy?

Sezon wiosna-lato to początek dominacji spódnic w modzie, również tych długich. Ten zasadniczo przyjazny kształt ma zarówno swoje hippisowskie oblicze, jak i bardziej eleganckie wydanie.

Zobacz też

Jak odinstalować Winampa?

Dezinstalacja programu Winamp nie jest trudna. Z naszym poradnikiem z pewnością sobie poradzisz. Sprawdź jak.

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: