Dziś, kiedy wszystkim się śpieszy, podróże pociągami wydają się zbyt długie. Tymczasem już sama kolejowa wyprawa może stać się przygodą. Spędzając w pociągu kilkanaście godzin, jemy tam, śpimy, poznajemy nowych ludzi. Mówimy jednak o pociągach kursujących np. w Azji. W Europie się to nie opłaca. Za bilet kolejowy na trasach europejskich, zapłacimy więcej niż za bilet lotniczy. Z drugiej jednak strony w wielu krajach naszego kontynentu, kolej to najszybszy środek lokomocji. Podróżując po Europie koleją, trzeba uwzględnić to, że każde państwo ma swojego przewoźnika i swoje zasady. Obowiązują wprawdzie bilety wieloprzejazdowe, ale jadąc od kraju do kraju, warto sprawdzić ceny i dodatkowe opłaty.

pociąg

Fot. Katarzyna Olchowska

Podróże pociągiem w Polsce to wciąż wielka wyprawa. Brak szybkiej kolei sprawia, że z jednego końca Polski na drugi jedziemy kilkanaście godzin. Niestety nie najlepsze są też warunki, w jakich podróżujemy. Dlatego też, jeśli chcemy przeżyć prawdziwą przygodę, powinniśmy wybrać się na wyprawę Koleją Transsyberyjską. Długość torów wynosi 9288 kilometrów. Koleją tą możemy dotrzeć do Ułan Bator, Pekinu lub Władywostoku. Zwiedzamy po drodze wiele państw i podziwiamy niepowtarzalne krajobrazy. W kraju działają biura podróży, które zajmują się organizacją takich wycieczek. Wielką kolejową przygodą może być także podróż Koleją Transandyjską w Ameryce Południowej. To najwyżej położona linia kolejowa świata, pociągi jadą na wysokości prawie 5000 m.n.p.m. Tory o długości 4,5 tysiąca kilometrów, przecinają peruwiańskie Andy Południowe. Budowe kolei rozpoczęto w 1869 roku. Widoki z okien pociągu, który nieśpiesznie pokonuje swoją trasę, zapierają dech w piersiach. Konstruktorem Kolei Transandyjskiej był Polak Ernest Malinowski. Raczej poza naszym zasięgiem pozostaje inny legendarny pociąg, czyli Orient Express. Pociąg, wokół którego krążą tajemnice, od lat już wyjeżdża na tory, wyłącznie na specjalne zamówienie. W 2007 roku Orient Express po raz pierwszy w swojej historii dotarł do Polski. Podróż tym pociagiem jest niedostępna nie tylko z powodu rzadkich kursów, bilety na takie przejażdżki kupują zazwyczaj bardzo bogaci ludzie.

Kursy pociągów warto prześledzić w odwiedzanych przez nas państwach. Często dzięki nim za niewielkie pieniądze, możemy zwiedzić wiele miast. Pamiętajmy jednak, by dokładnie sprawdzić warunki, jakie oferują dane linie kolejowe, poszukać informacji o konieczności rezerwacji biletów i sprawdzić połączenia. Podróż koleją ma wiele zalet. Możemy wybrać się na wyprawę wiekszą grupą. Można zobaczyć spory kawałek świata i poznać ciekawych ludzi.

Jaki środek transportu najczęściej wybieracie, podróżując? Czym się kierujecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się targować na wakacjach?
Następny artykułDlaczego warto pojechać do Azji?

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here