1. Znajdź odpowiednie miejsce. Jeżeli jesteś w mieście, dotrzyj najpierw do jego obrzeży lub na drogę wylotową.

2. Upewnij się, że kierowca może zatrzymać pojazd łatwo i bezpiecznie. Poszukaj zatoczki lub szerokiego pobocza.

3. Daj kierowcy czas na podjęcie decyzji. Stań kilkanaście metrów przed miejscem, w którym mógłby się zatrzymać.

4. Nie zmuszaj nikogo do łamania przepisów ruchu drogowego. Nie łap autostopu na autostradzie, na moście ani w innych miejscach, gdzie nie wolno się zatrzymywać.

5. Nie przebywaj zbyt daleko od jezdni. Nikt się nie zatrzyma, jeżeli będziesz stał na chodniku oddzielonym od drogi pasem zieleni.

6. Bądź widoczny. Ubierz się kolorowo i stań w jasnym miejscu. Pamiętaj jednak, by nie wykrzywiać twarzy z powodu świecącego w oczy słońca.

7. Przy ruchliwych trasach podejdź do kierowców, którzy już zatrzymali swoje samochody na stacji benzynowej lub parkingu.

8. Trzymaj w ręku karton lub dużą kartkę z napisem informującym o miejscu, do którego chcesz się dostać. Nazwę zapisz używając alfabetu i języku kraju, po którym podróżujesz.

9. Nie obawiaj się alternatywnych metod transportu. Jeżeli Ci się nie spieszy, możesz zatrzymać ciągnik.

10. Jeżeli jesteś facetem – zabierz ze sobą dziewczynę. Kierujący mężczyźni zatrzymają się chętniej.

11. Jeżeli jesteś dziewczyną – zabierz faceta. Jako para wzbudzicie zaufanie, a Ty unikniesz propozycji matrymonialnych.

12. Utrzymuj kontakt wzrokowy z kierowcami. Uśmiechaj się.

13. Zażartuj. Na kartonie możesz zapisać, że chcesz jechać „Jak najdalej” lub „Na koniec świata”.

14. Nie pal papierosów.

15. Ubierz się schludnie i czysto. Nie zakładaj zasłaniających twarz okularów przeciwsłonecznych.

16. Nie łap autostopu, gdy jest całkowicie ciemno.

17. Jeżeli kierowca mówi, że nie jedzie w miejsce, do którego chcesz się udać, zapytaj o pobliską miejscowość na tej samej trasie.

18. Naucz się podstawowych zwrotów w języku kraju, po którym podróżujesz. Nieskładnie złożone zdanie „Pieniędzy nie ma – autostop jest”, nie tylko rozbawi kierowcę, ale także zagwarantuje Ci bezpłatną podróż.

19. Nie zabrudź wnętrza samochodu. Nie wchodź w brudnych butach ani z parasolem, z którego cieknie woda. Nie jedz bez zgody kierowcy.

20. W podziękowaniu za pomoc zostaw jakiś drobiazg. Dla obcokrajowca zwykła pocztówka z Polski może być nie lada atrakcją.

Jakie są największe plusy i minusy podróżowania autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wydawać mniej na benzynę?
Następny artykułJak podróżować autostopem w zimie?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here