Fabryka Emalia Oskara Schindlera znajduje się na krakowskim Zabłociu. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Znajduje się ono w budynku administracyjnym dawnej fabryki naczyń emaliowanych, której wlaścicielem był Oskar Schindler.

Fabryka Emalia Oskara SchindleraFot. Własność MHK

Wystawa stała pt.: „Kraków – czas okupacji 1939–45” – jest opowieścią o losach miasta i jego mieszkańców (polskich i żydowskich) w czasie okupacji wojennej. Jest to również hołd oddany Oskarowi Schindlerowi, który uratował życie około tysiąca osób. Otwarta w 2010 roku ekspozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i obecnie jest uważana za jedną z najciekawszych w Krakowie.

Oglądając ekspozycję należy pamiętać, że historia Oskara Schindlera została ukazana przez pryzmat losów miasta i jego mieszkańców. Do naszych czasów przetrwał również jego gabinet. Można tam również podziwiać symboliczną „arkę ocalonych”.

Fabryka Emalia Oskara SchindleraFot. Własność MHK

W 45 przestrzeniach wystawienniczych historia Krakowa przedstawiona jest w sposób, który sprawia, że nagle zdaje się ona na wyciągniecie ręki. Wizyta w muzeum to wyprawa w tę mroczną przeszłość. Wędrując po wystawie, podglądamy życie miasta i jego mieszkańców. Historia ta jest ukazana przez pryzmat dokumentalnych zdjęć, spisanych relacji świadków, filmy dokumentalne, dokumenty osobiste i urzędowe, gazety czy zwykłe przedmioty. Z drugiej strony – można korzystać z multimediów: 30 interaktywnych stanowisk, 15 wideoprojektorów czy 70 ścieżek dźwiękowych. Wszystko to jest utrzymane w stylistyce opowieści filmowo-teatralnej. Zwiedzający chodzi brukowanymi drogami, wsiada do tramwaju czy przygląda się wydarzeniom z okresu okupacji. Pięć kamieni milowych, czyli najważniejszych wydarzeń prezentowanej historii, zostało oznaczonych przez stemplownice, czyli „maszyny pamięci”. Podsumowaniem wystawy jest „Sala wyborów”, będąca rzeźbiarską interpretacją dylematów etycznych, związanych z podejmowaniem decyzji w tamtym tragicznym czasie czy ocenienia ich przez współczesnych.

Uwaga!

Godziny otwarcia: Sezon zimowy listopad – marzec Poniedziałek 10.00-14.00 Wtorek 10.00-18.00 Środa 10.00-18.00 Czwartek 10.00-18.00 Piątek 10.00-18.00 Sobota 10.00-18.00 Niedziela 10.00-18.00 Sezon letni kwiecień – październik Poniedziałek 10.00-16.00 Wtorek 10.00-20.00 Środa 10.00-20.00 Czwartek 10.00-20.00 Piątek 10.00-20.00 Sobota 10.00-20.00 Niedziela 10.00-20.00 Nieczynne w pierwszy poniedziałek miesiąca. Rezerwacja biletów przez stronę www.mhk.pl

Fabryka Emalia Oskara SchindleraFot. Własność MHK

Fabryka SchindleraFot. Własność MHK

Zwiedzaliście już Muzeum Schindlera? Jak oceniacie to muzeum? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCrazy Guides – informacje
Następny artykułSerwisy mobilne – wady i zalety

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here