1. Wkładanie do plecaka zbyt wielu ubrań. To największy grzech backpackerów – duży ciężar na plecach może zamienić podróż w udrękę. Zapomnij o zasadzie „jeden podkoszulek na każdy dzień”. Wypróbuj sposobu, który poleca Wojciech Cejrowski – przed wyjazdem ułóż na osobnych kupkach niezbędne rzeczy: długie i krótkie spodnie, koszulki z długim i krótkim rękawem, obuwie itd., a następnie z każdej kupki zabierz JEDEN egzemplarz. Wyjątek niech stanowi bielizna – zabierz po dwie pary. W podróży na zmianę przepieraj poszczególne egzemplarze stroju.

2. Zabieranie pełnych pojemników kosmetyków. Jeżeli po podróży przywozisz z powrotem do domu pół tubki pasty do zębów i ledwo rozpoczęty szampon, popełniasz poważny błąd. Na wyprawę backpackerską zabieraj jedynie miniaturowe pojemniki kosmetyków, które są dzisiaj łatwo dostępne w sklepach. Ewentualnie możesz zabrać używane już preparaty, które zajmują np. jedną trzecią dużej butelki. Jeżeli w podróży masz kompanów, potrzebne Wam kosmetyki możecie rozdzielić do różnych plecaków.

3. Zabieranie zapasu jedzenia. W większości miejsc wcale nie zaoszczędzisz dużo dźwigając konserwy i zapas ciastek. W żywność lepiej zaopatrywać się na bieżąco w supermarketach, lokalnych sklepikach lub na bazarach w regionie, po którym podróżujesz.

4. Zabieranie wielu wartościowych przedmiotów. W domu nie musisz zostawiać aparatu fotograficznego, dzięki któremu upamiętnisz podróż ani dokumentów, które mogą okazać się niezbędne. Miej je jednak zawsze przy sobie i unikaj wkładania do plecaka czegokolwiek o dużej wartości. Bagaż może okazać się balastem, o którym będziesz musiał cały czas myśleć – pilnować, by nie zmókł, by się gdzieś nie zapodział, by go nie ukradziono.

5. Ekstremalna oszczędność i nastawienie na survival. Nie porywaj się z motyką na słońce i dopasuj plan podróży do własnych możliwości. Pamiętaj, że po jakimś czasie będziesz potrzebował podładować nie tylko baterię w telefonie komórkowym, ale również własne siły. Jeżeli nie masz pieniędzy, zamiast spać pod gołym niebem przez miesiąc, chociaż raz skorzystaj z takich dobrodziejstw jak CouchSurfing.

6. Zbyt szczegółowe planowanie podróży. Pamiętaj, że to Ty jesteś panem swojej wyprawy. Pomyśl o trasie i możliwych noclegach, ale nie pozwól, by sprawy organizacyjne przysłoniły Ci radość z odkrywania nowych miejsc. Urokiem wypraw backpackerskich jest również ich nieprzewidywalność.

Czy byliście kiedyś na wyprawie backpackerskiej? Jak ją wspominacie? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy można reklamować wycieczkę last minute?
Następny artykułO czym pamiętać nocując w plenerze?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here