Gdzie na narty

W naszym kraju rozpoczynają się właśnie ferie zimowe. Dla różnych części kraju rozpoczynają się one w różnych terminach, ale to właśnie styczeń i luty są miesiącami, gdzie Polacy masowo wyjeżdżają na wypoczynek zimowy wraz ze swymi pociechami. Choć w Polsce nie mamy wysokich gór, jak choćby Szwajcarzy czy Austriacy ze swymi Alpami, to i w naszym kraju nie brakuje zapalonych narciarzy.

Ponieważ mamy śnieżną zimę, co nie jest takie oczywiste biorąc pod uwagę kryzys klimatyczny i mało śnieżnych zim występujących ostatnio, to wiele osób zadaje sobie pytanie: gdzie jechać na narty na Słowację, w Alpy a może tradycyjnie – w nasze swojskie Tatry? Szusowanie w kraju ma wiele zalet – jest bliżej, nie musimy znać języków obcych, jest też taniej – choć to ostatnie nie jest takie oczywiste, zwłaszcza biorąc pod uwagę galopującą inflację.

Narty na Słowacji

Biorąc pod uwagę, że do naszego południowego sąsiada jest równie blisko, język słowacki jest podobny do polskiego a ceny atrakcyjne – wielu naszych rodaków decyduje się na narty Słowacja. O czym musimy pamiętać, wybierając się na narty za granicą? Na szczęście nie musimy się martwić o paszport i wizę – Słowacja, podobnie jak Polska, jest objęta strefą Schengen. Jeśli nie mamy własnych nart i innego wyposażenia niezbędnego do rozpoczęcia białego szaleństwa – również nie musimy się martwić, gdyż miejscowe ośrodki narciarskie oferują wypożyczanie sprzętu na miejscu.

Wyjeżdżając poza granice kraju powinniśmy jednak zadbać o ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków oraz o ubezpieczenie zdrowotne. Szusując na stokach nietrudno o wypadek a leczenie za granicą potrafi zrujnować niejeden domowy budżet. Warto zatem zadbać o wyrobienie sobie karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten potwierdza, że jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w kraju, a co za tym idzie – również w krajach należących do Unii Europejskiej. Wyrobienie karty jest bezpłatne, jest ona wydawana „od ręki” w Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedniej dla Twojego miejsca zamieszkania.

Noclegi w Tatrach

Kolejną rzeczą, o którą musimy zadbać planując białe szaleństwo za granicą, to sprawdzone i pewne miejsce zakwaterowania w Tatry noclegi. Warto poczytać opinie w internecie przed wyborem danego pensjonatu lub hotelu. Lecz niezależnie od tego, czy będzie to hotel Jasna Chopok czy jakikolwiek inny hotel, najważniejsze jest byśmy pamiętali, że wyprawa na narty za granicę to nie tylko zapakowanie rodziny i nart do samochodu. Szczegółowe przygotowania przed wyprawą pozwolą na zaoszczędzenie czasu i nerwów już na miejscu.
Miłego wypoczynku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here