Szczepienia stanowią jeden z najbardziej skutecznych sposobów na unikniecie zakaźnych chorób. Powinniśmy mieć na uwadze, że w przypadku podróży do konkretnego tropikalnego kraju, niektóre z nich mogą być obowiązkowe, inne zaś „tylko” zalecane. Osoby, które udają się w tropiki służbowo, poddawane są obowiązkowym badaniom lekarskim. Turyści wyjeżdżający do odległych krajów indywidualnie muszą zaś zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo we własnym zakresie i pod żadnym pozorem nie można tego bagatelizować.

Do lekarza należy udać się co najmniej na dwa miesiące przed planowaną podróżą, tak, aby specjalista zdążył zrobić ewentualne badania dodatkowe oraz wykonać zalecane szczepienia. Obowiązkowe szczepienia wymagane są na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, a o ich przejściu informuje międzynarodowa książeczka szczepień, którą okazujemy przy wjeździe do danego kraju. Jak już zostało wspomniane, pod żadnym pozorem nie wolno próbować dostać się do danego kraju bez obowiązkowych szczepień, gdyż zostanie nam odmówione przekroczenie jego granicy. Szczepienia dobrowolne nie są odnotowywane w w/w książeczce. Ich dobór uzależniony jest m.in. od charakteru wyjazdu, odwiedzanego rejonu, czasu pobytu a także naszej odporności immunologicznej.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyjazd do krajów tropikalnych wiąże się z obowiązkiem zaszczepienia przeciw żółtej gorączce. To choroba wirusowa rozpowszechniona wśród dzikich zwierząt, a przenoszona jest przez komary. Najbardziej narażeni na nią będziemy podróżując do Ameryki Południowej i Afryki Środkowej. Szczepienie ważne jest przez 10 lat od 10 dnia po jego wykonaniu.

Uwaga!

Warto podkreślić, że szczepienia zalecane mogą być także czasowo uznane za obowiązkowe. Zanim wiec wyjedziemy w tropiki, należy sprawdzić informacje na ten temat. Do takich szczepień zaliczamy te przeciw cholerze, błonicy, tężcowy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, poliomielitis i japońskiemu zapaleniu mózgu. Pamiętajmy, że oprócz zadbania o zaszczepienie się, podczas pobytu w tropikach nigdy nie zaszkodzi odpowiednia doza ostrożności, która przejawia się w większym dbaniu o higienę, myciu i obieraniu warzyw i owoców, piciu tylko butelkowanej wody, stosowaniu środków odstraszających owady i odpowiednich leków (np. przeciw przenoszonej przez komary malarii).

Gdzie się wybieracie i jakie szczepienia musicie w związku z tym wykonać? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNiepełnosprawni w podróży
Następny artykułGaribaldka – zasady gry

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here