W przypadku województwa małopolskiego szlak podzielony jest na 6 tras, zaś w niektórych przypadkach dodano warianty. Są to: region Jurajsko-Oświęcimski z wariantem Mogiła–Proszowice, region Nadwiślański, region Podhalańsko-Pieniński, region Pogórza Beskidzkiego z wariantem Nowy Sącz–Limanowa z wariantem Nowy Sącz–Krynica Zdrój, region Krynicko-Gorlicki oraz trasa łącznikowa. Do najciekawszych obiektów, które można zwiedzić, należą świątynie wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej koło Biecza, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz kościół pw. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej.

Na terenie województwa małopolskiego Szlak Architektury Drewnianej opisuje aż 250 obiektów wartych zwiedzenia. Zainteresowani powinni skorzystać ze strony www.drewniana.malopolska.pl. Można tam znaleźć spis uwzględnionych zabytków, a przede wszystkim informację, czy obiekt został udostępniony do zwiedzania. Oprócz tego na stronie dostępne są numery telefonów do osób, które pełnią funkcje kluczników.

W województwie śląskim SAD składa się trasy głównej oraz następujących pętli: beskidzkiej, częstochowskiej, gliwickiej, pszczyńskiej i rybnickiej. Warto zwiedzić następujące świątynie: kościół św. Mikołaja w Truskolasach, kościół św. Walentego w Woźnikach, kościół św. Marcina w Ćwiklicach, kościół św. Klemensa w Miedźnej i św. Krzyża w Starej Wsi. Warto zatrzymać się na chwilę w pałacyku myśliwskim Habsburgów w Wiśle, starej karczmie w Jeleśni oraz zobaczyć ruchomą szopka Jana Wewióra w Olsztynie. Informacje na temat szlaku i znajdujących się przy nim 93 obiektów można znaleźć na stronie www.slaskie.pl/sad/.

W województwie podkarpackim miłośnicy architektury drewnianej mają do wyboru aż 9 tras: krośnieńsko-brzozowską, sanocko-dynowską, ustrzycko-leską, sanocko-dukielską, przemyską, lubaczowską, rzeszowsko-jarosławską, jasielsko-dębicko-ropczycką oraz tarnobrzesko-niżańską. Znajdują się tam dwa obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Są to świątynia w Haczowie, będąca największym drewnianym kościołem w Polsce oraz kościół w Bliznem. Do najcenniejszych zalicza się: świątynie w Osieku, Trzcinicy, Golcowej, Humniskach, Domaradzu oraz cerkwie (Uluczu, Kwiatoniu, Hańczowej). Informacje o szlaku można znaleźć na stronie www.podkrapackie.pl

Zwiedzaliście kiedyś jakiś Szlak Architektury Drewnianej? Czy polecilibyście swoim znajomym odwiedzenie tego miejsca? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMirror’s Edge – poradnik
Następny artykułWspólne gotowanie – jak zorganizować?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here