Jednym z najciekawszych miejsc jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie – placówka powstała w 2005 roku. Zwiedzający mogą obejrzeć niezwykłą wystawę „Bajkowy świat”, która przeniesie ich w czasy dzieciństwa. Działa tam również Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Na kompleks tematycznych ogrodów składają się: ogród traw oraz trzy barwne – żółty, purpurowy oraz biały. Nazwa wskazuje na dominujący kolor roślin w nim zasadzonych. Dodatkowo w każdym z nich możemy korzystać z kącików tematycznych, ukazujących określone cechy roślin, takie jak zapach, smak czy dotyk. Zwiedzający mogą również skorzystać z takich obiektów jak altanki do odpoczynku, amfiteatr czy podziwiać koło wodne. Konieczna rezerwacja biletów za pomocą Internetu lub telefonicznie.

Warto również odwiedzić Ogród Bajek w Międzygórzu – ogród został założony po I wojnie światowej przez Izydora Kriestena. Zajmuje on powierzchnię około 0,23 ha i znajduje się na wysokości 78 m n.p.m., pomiędzy dwoma szczytami: Toczek oraz Igliczna, przy żółtym szlaku. Budulcami, które leśnik wykorzystywał do tworzenia bajkowych postaci, były korzenie drzew, szyszki czy kora. Obecnie w tym położonym w górach ogrodzie można podziwiać postacie znane z bajek (np. Bolka i Lolka, Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka) czy domek królewny Śnieżki. Na terenie ogrodu znajduje się także muzeum.

W Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu znajduje się Aleja Bajek, wzdłuż której usytuowano 11 ruchomych ekspozycji bajek. Wizyta w tym miejscu to również okazja do zobaczenia wielu zwierząt czy pokazów lotów ptaków drapieżnych (sów i sokołów). Można również zwiedzić Muzeum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Milusińscy mogą pobawić się na placu zabaw. Warto zaznaczyć, że Leśny Park Niespodzianek jest czynny przez cały rok, zaś zwiedzający mogą skorzystać z darmowego parkingu.

domek z bajkiFot. sxc.hu

Niedawno powstało Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, które prezentuje zbiory Wojciecha Jamy. Można tam podziwiać oryginalne lalki z filmów kukiełkowych, różnego rodzaju przedmioty, w tym również te domowego użytku z wizerunkami postaci znanych z bajek. Ciekawostkami są oryginalne produkty, np. miód sztuczny Maja, olejek i mydełka z wizerunkami Jacka i Agatki, kostki mydła Ptyś i Gąska Balbinka.

Uwaga!

Z innych miejsc wartych odwiedzania należy wymienić: Muzeum Zabawek w Kielcach, Studio filmów rysunkowych w Bielsku-Białej oraz Muzeum Bajki Se-Ma-For w Łodzi.

Które z miejsc wchodzących w skład Szlaku Bajek już widzieliście? A może uważacie, że Szlak Bajek jest rozrywką tylko i wyłącznie dla dzieci? Czekam na Wasze opinie w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZawyżony rachunek za telefon – co zrobić?
Następny artykułNajpiękniejsze zamki w Polsce

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here