– Do najważniejszych miejscowości na szlaku tatarskim należą: Kruszyniany, Bohoniki oraz Sokółka. Te trzy wsie do dzisiaj są żywym centrum tatarskiego życia religijnego oraz kulturalnego. W Bohonikach i Kruszynianach znajdują się meczety wraz z cmentarzami. Warto zaznaczyć, że obecnie są to miejsca kultu religijnego Tatarów. Natomiast w Sokółce można m.in. podziwiać cerkiew prawosławną p.w. św. Aleksandra Newskiego. Znajduje się muzeum regionalne, które posiada ekspozycję, dotyczącą kultury tatarskiej oraz przybliża historię osadnictwa;

– Warto również odwiedzić miejscowość Krynki, które są ciekawostką architektoniczną w skali całego kraju. Plan miasta przypomina gwiazdę, zaś z jej rogów wychodzi 12 ulic. Pierwotnie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się skwer, był środek rynku. Ulice i uliczki tworzą gęstą pajęczynę przecznic i wąskich zaułków. Warto zaznaczyć, że prawie wszystkie ulice są brukowane, za wyjątkiem głównych dróg wjazdowych;

– W Supraślu można zobaczyć wiele ciekawych zabytkowych obiektów. Są to m.in.: cerkiew prawosławna p.w. św. Teologa, katakumby pobazyliańskie, drewniany budynek „Stara Poczta”, kościół katolicki p.w. św. Trójcy wybudowany z XIX wieku, kościół ewangelicko-augsburski z 1870 r. (obecnie jest on świątynią katolicką). Można wybrać się na spacer do zespół pałacowo-parkowego Buchholców czy zwiedzić ekspozycję muzealną w dworze, który obecnie pełni funkcję siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

– Trudno wyobrazić sobie wizytę w tym regionie bez odwiedzin pałacu Branickich w Białymstoku oraz otaczającego go parku. Natomiast w Malawiczach Dolnych można podziwiać ogromne głazy, które wystają z ziemi;

– Mniejszość tatarska jest organizatorem wielu wydarzeń, których celem jest przybliżanie jej historii oraz tradycji. Będąc tutaj warto skosztować dań kuchni tatarskiej, np. w restauracji w Kruszynianach.

Zwiedzaliście już któreś z miejsc należących do szlaku tatarskiego? Podobają Wam się tego typu miejsca? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKotlina Jeleniogórska – informacje
Następny artykułBilingi online – jak sprawdzić?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here