W Niemczech nie przepłacisz za elektronikę – warto zakupić tam tak powszechnie używane urządzenia jak cyfrowe aparaty fotograficzne czy telefony komórkowe. Ponadto zza zachodniej granicy możesz szybko i tanio sprowadzić samochód – oferty sprzedaży używanych aut są przeważnie znacznie atrakcyjniejsze niż w kraju.

We Włoszech, Hiszpanii i Francji warto wykorzystać to, co uznawane bywa za ich największy atut, czyli kuchnię. We wszystkich tych krajach niedrogo zakupisz dobre sery i oliwę. W przypadku ojczyzny Pedro Almodovara do listy zakupów warto dopisać jeszcze owoce morza. W Italii, poza artykułami spożywczymi, możesz zaopatrzyć się w markowe ubrania, w tym odzież motocyklową.

Uzupełnić garderobę z pewnością pomoże również wizyta w Wielkiej Brytanii. Tam szczególnie tanie będą stroje i akcesoria sportowe oraz obuwie. Ponadto warto zainwestować w markowe perfumy – ich ceny mogą być o kilkadziesiąt procent niższe niż w polskich drogeriach.

Na Ukrainie za niewielkie pieniądze możesz uzupełnić zapas używek – alkoholu i papierosów (pamiętaj o przepisach celnych!). Ponadto nie przepłacisz za benzynę i odzież, a opłacalny może być również zakup motoru. W Czechach i na Słowacji ceny alkoholu zbliżają się obecnie do ich wartości w Polsce. Jest jednak kilka rodzajów trunków, które wciąż warto zakupić w Bratysławie i Pradze (np. rum, absynt).

zakupy

fot. Mateusz Osienkiewicz

W Bułgarii taniej zakupisz alkohol, a ponadto sery i biżuterię. Natomiast przed powrotem z podróży po Rosji warto zaopatrzyć się w chałwę i kawior; tańsze jest też złoto. Grecji, podobnie jak innych krajów basenu Morza Śródziemnego, nie warto opuszczać bez produktów spożywczych – zwłaszcza oliwy, prawdziwego sera feta i soli morskiej. W Atenach mniej niż w Warszawie zapłacisz za naturalne gąbki.

Turcja to dobre miejsce na zakup odzieży (uwaga na podróbki!), szczególnie swetrów, szali i wyrobów ze skóry. Warto zaopatrzyć się też w tradycyjną chałwę oraz zorientować się w cenach złota. Sąsiednia Syria to kraj taniego alkoholu, tytoniu, herbaty i przypraw. Niedrogie są też fajki wodne oraz tradycyjnie wyrabiane mydło (Aleppo).

Stany Zjednoczone to przede wszystkim tania elektronika: laptopy, telefony komórkowe, konsole do gier i wiele innych sprzętów (uwaga na zakres gwarancji!). Niedroga jest markowa odzież i obuwie. W USA zaoszczędzą ponadto myśliwi (broń i sprzęt myśliwski) oraz sportowcy (sprzęt rowerowy, sprzęt snowboardowy, sprzęt do paintballa).

Czy znacie inne produkty, które warto kupić za granicą? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObrona pracy magisterskiej – poczęstunek
Następny artykułCiekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here